Ród Schaffgotschów jest synonimem historii Śląska

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dzieje rodziny Schaffgotschów począwszy od średniowiecza po czasy najnowsze przybliżyła prof. Joanna Rostropowicz.
Dzieje rodziny Schaffgotschów począwszy od średniowiecza po czasy najnowsze przybliżyła prof. Joanna Rostropowicz. Fot. Krzysztof Ogiolda
W wypełnionej sali Muzeum Śląska Opolskiego odbył się w środę pokaz filmu Andrzeja Klamta „Schaffgotsch. Dzieje zapomnianego rodu”.

Na projekcję i dyskusję zaprosił Opolan Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. Witając publiczność jego przewodniczący, Bernard Gaida zacytował myśl reżysera filmu, Andrzeja Klamta, iż ród Schaffgotschów jest synonimem historii Śląska. - Bo jest na Śląsku od zarania jego dziejów bez przerwy – mówił pan Gaida. - Należy do wspólnego polsko-niemieckiego dziedzictwa. My chcemy tym projektem integrować wszystkich wokół niemieckiego dziedzictwa i przełamać obcość wobec niego.

Dzieje rodu przedstawiła prof. Joanna Rostropowicz, poczynając od przełomu XII i XIII wieku. W jej wykładzie nie zabrakło ciekawostek o Cieplicach, rodowej siedzibie Schaffgotschów ani o ich bogatej bibliotece. Szczególnie ciepło mówiła o szczęśliwych i bardzo lubianych na Śląsku mieszkańcach Kopic – Joannie i jej mężu, Hansie-Ulrichu.

Maciej Mischok i Teresa Kudyba, należący do środowiska starającego się intensywnie o renowację mauzoleum w Kopicach, opowiedzieli o działalności swojej grupy.

Potem publiczność obejrzała film Klamta, niemieckiego twórcy o śląskich korzeniach. Obraz pokazał zmienne koleje losu rodziny od bogactwa i wielkiego znaczenia po straty majątku, jakie przyniosła wojna i okres powojenny.

Zobacz też: Opolskie Info [24.11.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska