Lot w przeszłość - tak lotnisko w Pyrzowicach zmieniło się na przestrzeni lat! Zobaczcie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Lotnisko Katowice-Pyrzowice
Lotnisko Katowice-Pyrzowice arch
Katowice Airport jest dziś uznawane za jedno z najnowocześniejszych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej. Obiekt przeszedł niezwykłą przemianę w ciągu zaledwie dwóch dekad. Obecnie imponujące terminale, rozległe pasy startowe oraz nowoczesne hangary stanowią kwintesencję dynamicznego rozwoju tego portu lotniczego. Jednak nie zawsze tak było! Sprawdźcie, jak wyglądało lotnisko w Pyrzowicach kilkadziesiąt lat temu.

Katowice Airport - zapraszamy na lot w przeszłość

Poczynając od roku 1940, kiedy Niemcy rozpoczęli budowę lotniska polowego, początki Lotniska Katowice-Pyrzowice to historia pełna przemian i rozwoju. W okresie wojennym lotnisko służyło głównie jako miejsce przeładunku materiałów na front wschodni, a nawet testowania rakietowych maszyn bojowych. Po zakończeniu II wojny światowej, bazę przejęli Rosjanie, a 6 lat później stała się ona miejscem stacjonowania polskiego lotnictwa wojskowego.

Sprawdźcie, jak wyglądało lotnisko w Pyrzowicach kilkadziesiąt lat temu!

W latach 1966-1992 rozpoczął się nowy etap historii lotniska, kiedy to zaczęło rozwijać się lotnictwo cywilne. Pierwszy lot pasażerski do Warszawy odbył się 6 października 1966 roku, a później inwestycje w cywilną infrastrukturę nabierały tempa, włączając w to budowę pierwszego terminala. Pomimo okresu PRL, port obsługiwał regularne linie krajowe oraz czarterowo zagraniczne, z wyraźnym udziałem linii LOT. Jednak w 1990 roku, działalność portu stanęła pod znakiem zapytania, gdy linie LOT zawiesiły rejsy, choć po blisko dwóch latach przerwy zostały one wznowione.

Od 1993 do 2004 roku Pyrzowice zaczęły zyskiwać na znaczeniu, gdy na scenie pojawiają się takie linie jak Lufthansa i Wizz Air, co doprowadziło do rozpoczęcia regularnych połączeń międzynarodowych. Inwestycje w infrastrukturę przyśpieszyły, zmodernizowano terminal pasażerski, a droga startowa została wydłużona.

W 2007 roku otwarty został drugi terminal, umożliwiając odprawienie ponad 3,5 miliona pasażerów rocznie. W kolejnych latach port dynamicznie się rozwijał, a liczba odprawianych podróżnych systematycznie rosła. Rok 2007 przynosi także decyzję o budowie nowej, dłuższej drogi startowej, co stanowiło kolejny krok w rozwoju lotniska. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Co można, a czego nie można zabrać z hotelu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lot w przeszłość - tak lotnisko w Pyrzowicach zmieniło się na przestrzeni lat! Zobaczcie ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska