Rodzice obawiają się wyników rekrutacji do szkół średnich. Czy każde dziecko dostanie się do szkoły ponadpodstawowej?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Czy wszyscy dostaną się do szkół ponadpodstawowych? MEiN zapewnia, że tak. Niekoniecznie będzie to jednak szkoła wymarzona, albo nawet szkoła drugiego lub trzeciego wyboru.
Czy wszyscy dostaną się do szkół ponadpodstawowych? MEiN zapewnia, że tak. Niekoniecznie będzie to jednak szkoła wymarzona, albo nawet szkoła drugiego lub trzeciego wyboru. Łukasz Gdak/Polska Press
Rekrutacja do szkół średnich wzbudza obawy wśród rodziców, którzy zastanawiają się, czy ich dziecko otrzyma miejsce w wymarzonej placówce. Jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki przychodzi z uspokajającymi informacjami, które mogą rozwiać te wątpliwości. Resort wyjaśnia obowiązki powiatów w sprawie zapewnienia miejsca w szkołach dla każdego dziecka i przypomina najważniejsze informacje o rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. Według MEiN każde dziecko dostanie miejsce w szkole.

Spis treści

Miejsce w szkole ponadpodstawowej dla każdego dziecka

MEiN wyjaśnia, że obowiązek zapewnienia miejsca w szkole ponadpodstawowej dla każdego dziecka leży po stronie powiatów, gmin i samorządów. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia jest objęte obowiązkiem edukacji i dla każdego ucznia samorząd musi znaleźć miejsce w publicznej szkole ponadpodstawowej.

Fakt, że dzieci muszą mieć zapewnione miejsce w szkole, nie oznacza jednak, że wszystkie dostaną się — nawet przy spełnionych wymogach rekrutacyjnych — do tej wymarzonej placówki.

(...) przyjęte rozwiązania systemowe uwzględniają konstytucyjną zasadę powszechnej dostępności publicznych przedszkoli, szkół i placówek, która stanowi podstawę do ubiegania się o przyjęcie do wybranego przedszkola, szkoły albo placówki na równych, przejrzystych i możliwych do spełnienia warunkach, lecz bez gwarancji, że osoba zainteresowana zostanie przyjęta do wybranej jednostki (o ile nie jest to szkoła podstawowa z wyznaczonym obwodem) - przypomina resort

Co, w sytuacji, gdy dziecko nie dostanie się do wymarzonej szkoły?

We wrześniu 2023 r. do szkół ponadpodstawowych pójdzie 1,5 rocznika nastolatków, to tzw. druga kumulacja roczników, związana z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Gdy obniżano wiek szkolny, rocznik 2008 podzielono na pół. Połowa dzieci z tego rocznika poszła do szkoły podstawowej z dziećmi urodzonymi w 2007 r., a druga połowa rok później z dziećmi urodzonymi w 2009 r. W tym roku podobnie jak w ubiegłym, klasy ósme kończy ok. 500 tys. uczniów, czyli ok. 150 tys. więcej niż dwa lata temu. Stąd wynikają obawy rodziców i dzieci o to, że nie dostaną się do żadnej szkoły.

Kiedy uczeń nie dostanie się do szkoły pierwszego wyboru, musi wybrać inną placówkę. W sytuacji, gdy nie został zakwalifikowany do żadnej ze szkół, do których złożył wniosek pozostaje mu czekać na rekrutację uzupełniającą. Kuratoria pod koniec lipca ogłaszają listę szkół, w których są wolne miejsca. Uczniowie, będą musieli wybrać, którąś z tych placówek.

Warto też dzwonić samemu do szkół i rozmawiać osobiście z dyrekcją zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Osoby, które miały podobny problem w ubiegłym roku, gdy tysiące uczniów nie dostało się do wymarzonych szkół (albo do żadnych) brały udział w rekrutacji uzupełniającej, a niektórzy pisali odwołania.

Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2023/2024

Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe młodzież przyjmuje się do publicznych szkół ponadpodstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego.

W tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 15 maja. Wnioski można było składać do 19 czerwca. Między 23 czerwca a 10 lipca należy dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty. W większości województw w Polsce szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych kandydatów 18 lipca.

O typach i liczbie szkół ponadpodstawowych, liczbie oddziałów w tych szkołach i liczbie miejsc w oddziałach decyduje organ prowadzący szkołę, który zatwierdza arkusz organizacyjny każdej szkoły. Ten sam organ prowadzący może również w trakcie trwającego postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego zwiększyć liczbę oddziałów i miejsc planowanych na kolejny rok szkolny w danej szkole ponadpodstawowej – czytamy w komunikacie MEiN.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego kuratorzy oświaty ogłaszają wykaz szkół ponadpodstawowych, w których zgodnie z art. 161 ust. 2 ww. ustawy, przeprowadzane będzie postępowanie uzupełniające na wolne miejsca.

Gdy absolwent szkoły podstawowej nie znajdzie dla siebie miejsca w postępowaniu rekrutacyjnym i w postępowaniu uzupełniającym, będzie przyjmowany do szkoły ponadpodstawowej, w której pozostały wolne miejsca po zakończeniu obu postępowań przez dyrektora tej szkoły w trybie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe. W tym trybie kandydat może ubiegać się o przyjęcie do dowolnej szkoły ponadpodstawowej, w której są wolne miejsca.

Obowiązek zapewnienia miejsca realizacji obowiązku nauki przez powiat nieletnim mieszkańcom powiatu dotyczy: absolwenta szkoły podstawowej, któremu nie udało się zrekrutować do żadnej szkoły ponadpodstawowej; innego ucznia – mieszkańca powiatu, który ubiega się o przyjęcie do dowolnej klasy w szkole ponadpodstawowej, na przykład po powrocie z zagranicy lub z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania w kraju – informuje MEiN.

MEiN przypomina, że nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami w województwie sprawuje właściwy kurator oświaty. „Kuratorzy oświaty na bieżąco monitorują przebieg postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024” – zapewnia resort.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska