Rodzinne spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowie Opolskim

Archiwum GOK
We wszystkich wsiach chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało.
We wszystkich wsiach chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało. Archiwum GOK
Dzieci z wiosek gminy Tarnów Opolski mają niewiele możliwości, by korzystać z bogatej oferty Gminnego Ośrodka Kultury. W grudniu animatorzy kultury dojechali więc do nich.

Zaprosili dzieci wraz z rodzicami do swoich filialnych placówek w Raszowej, Nakle, Kątach Opolskich, Walidrogach, Miedzianej Kosorowicach i Przyworach, gdzie zorganizowano bożonarodzeniowe warsztaty rodzinne. Pracownicy GOK przywieźli ze sobą odlane z gipsu anioły, mikołaje, świeczniki. Kto wolał inną technikę prac rękodzielniczych, otrzymał figurę anioła wyciętą ze styropianu. Każdą należało świątecznie ozdobić według własnego pomysłu.

Pracownicy GOK oferowali również materiały, które nadawały się do zdobienia. Uczestnikom potrzebne więc były tylko ręce. Pomysły na projekty można było przekonsultować i jeszcze liczyć na fachową pomoc instruktorów. Wspólnie wykonano wielki łańcuch na choinkę z kolorowego papieru.

Dużą frajdę sprawiło dzieciom dekorowanie pierników. Upieczone, pochodzące z cukierni, przywieźli ze sobą pracownicy GOK, nie zapominając o kolorowych lukrach, polewach i posypkach.

- We wszystkich wsiach na warsztaty przyszło bardzo wielu chętnych - mówi Ewa Loster, dyrektor tarnowskiego GOK. - W Nakle w zajęciach uczestniczyło blisko 50 osób. W innych filiach cieszyły się one równie dużym powodzeniem. Dla nas najistotniejsza była realizacja przesłania o rodzinnym charakterze tej inicjatywy. To udało nam się doskonale. W zajęciach brali udział uczniowie z klas gimnazjalnych, a także ich rodzeństwo w wieku przedszkolnym.

Dzieci przyprowadzili rodzice i babcie, tak więc przy pracach zdobniczych rywalizowały ze sobą i wspierały się trzy pokolenia. Dzieci miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i wyobraźnią plastyczną, poznać nowe techniki zdobienia.

Przy okazji zauważono, że niektóre z nich mają ponadprzeciętny talent, który należałoby rozwijać. Dla rodziców to może być cenną wskazówką, w jakim kierunku je dalej kształcić. Niewątpliwie największą zaletą warsztatów była możliwość uczenia się pracy w grupach. Kolejnym doświadczeniem była współpraca międzypokoleniowa.

Warto wspomnieć, że tego typu zajęcia pracownicy tarnowskiego Gminnego Ośrodka Kultury prowadzą w placówkach filialnych cyklicznie od dwóch lat, a tematyka warsztatów zależy od pory roku. Przed Wielkanocą dzieci zdobią jaja i robią okazjonalne ozdoby z naturalnych materiałów. W maju i czerwcu na warsztatach rękodzielniczych w Tarnowie i Kosorowicach uczyły się tradycyjnego garncarstwa, a także atrakcyjnego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska