Rozbiórka amfiteatru w Opolu ruszy na początku lipca

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Choć setki widzów już wzięły ławki ze sobą, to faktyczna rozbiórka opolskiego amfiteatru ruszy na początku lipca.
Opole 2009. Amfiteatr po demolce

Opole 2009. Amfiteatr po demolce

Symboliczna rozbiórka już się jednak zaczęła. Po ostatnim koncercie festiwalu setki widzów wyniosły z amfiteatru fragmenty drewnianych ławek.

- Ale jeśli ktoś nie zdobył takiej pamiątki niech się na zapas nie martwi - zapowiada Rafał Poliwoda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu. - Jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej rozbiórki przygotujemy około tysiąca fragmentów ławek. Rozdamy je chętnym za darmo.

Wszystko dlatego, że z obiektu pamiętającego pierwszy festiwal z 1963 roku niebawem zostaną tylko ławki.

- Poza nowym zapleczem, niemal cały, stary amfiteatr będzie rozebrany - przyznaje Aleksander Cyganiuk, naczelnik wydziału inwestycji i przetargów w urzędzie miasta.

W czwartek ratusz podpisze umowę na budowę nowego obiektu z warszawską firmą Budimex Dromex. Ma on kosztować ponad 27 milionów złotych.

- Rozbiórka starego powinna ruszyć w lipcu, nowy zobaczymy w kwietniu 2011 roku - zapowiada naczelnik Cyganiuk.

Wejdziemy do niego od strony parkingu przy ulicy Barlickiego. Wielki hol i schody poprowadzą nie tylko na koronę amfiteatru, ale również do Muzeum Polskiej Piosenki. Powstanie ono w wale, na którym dziś znajduje się widownia. Od starego obiektu odróżnią go również dwa prostokątne przeszklone tarasy, które pomieszczą małą gastronomię.

Górny taras będzie jednocześnie zadaszeniem widowni, gdzie architekci Małgorzata i Marek Nowaccy zaplanowali miejsce dla 3790 widzów. Widownia, tak jak i dach nad sceną, też będą nowe. Dzięki temu widzowie wreszcie usiądą na wygodnych ławkach z oparciami.
Nowy amfiteatr ma zachwycić nie tylko wyglądem. Wielką rolę odegrają muzyka i filmy, a nieodłącznym elementem sceny będzie ogromny, diodowy ekran, służący do oglądania filmów ze starych festiwali. Uzupełnią go ekrany plazmowe, a także 5 web-kiosków z dostępem do internetu.

Specjalny system zadba z kolei o to, aby odwiedzający amfiteatr turyści usłyszeli również dźwięki przygotowań festiwalowych.

- Bo nowy amfiteatr ma żyć cały rok - tłumaczy Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta. - Liczymy, że jedyne w Polsce Muzeum Polskiej Piosenki, a także multimedialność obiektu przyciągnie nie tylko Opolan ale i turystów z całego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska