Rozbito grupę przestępczą, która produkowała olej odpadowy. W akcji brali udział funkcjonariusze z Opola

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych.
Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych. SG
Tymczasowo aresztowano 15 osób, zablokowano ponad 26 mln na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych oraz zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych. To efekt zakrojonego na szeroką skalę śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT na sprzedaż towaru o wartości ponad 223 mln zł oraz oszustw związanych z olejem posmażalniczym. Brali w nim udział między innymi funkcjonariusze straży granicznej w Opolu, Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu i Centralnego Biura Śledczego Policji w Opolu.

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu, funkcjonariusze i pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Opolu oraz Poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili czynności procesowe w „wytwórni” oleju posmażalniczego w województwie łódzkim i u producenta biokomponentów we Wrocławiu.

W wyniku tych działań zarzuty usłyszało do tej pory 15 osób. Sądy, na wniosek prokuratora prowadzącego śledztwo zdecydowały o zastosowaniu wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych.

Grupa przestępcza wyłudzała VAT, fałszowała dokumentację, produkowała odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw, czym naruszała zasady uczciwej konkurencji. Produkcja takiego odpadu powodowała zwiększenie emisji dwutlenku węgla.

Członkowie grupy przestępczej produkowali i handlowali olejami posmażalniczymi. Wyłudzali zwrot podatku VAT, prali pieniądze oraz fałszowali dokumentację, w tym faktury VAT na sprzedaż towaru za ponad 223 mln zł.
Działalność wytwórni takiego odpadu – oleju naruszała zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw oraz miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Funkcjonariusze i pracownicy KAS, funkcjonariusze Policji, SG i CBA, CBŚP przeprowadzili akcję w woj. łódzkim w wytwórni oleju posmażalniczego, u producenta biokomponentów we Wrocławiu oraz w siedzibie podmiotu handlującego olejami roślinnymi na Śląsku.

Skontrolowane podmioty produkowały odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw. W legalnym obrocie ponowne użycie zebranego odpadu ma obniżyć emisję dwutlenku węgla.

W podmiotach objętych śledztwem, olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, lecz był wytwarzany w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce, m.in. piecami na olej opałowy. W wyniku produkcji uzyskiwano odpad, który miał służyć do dalszej produkcji.
Taka produkcja oleju posmażalniczego narusza zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw.

Odpad w postaci posmażalniczego oleju kuchennego ma być odzyskiwany m.in. z punktów gastronomicznych i przetwarzany na biokomponent do produkcji paliw. Producenci paliw na terenie Unii Europejskiej, którzy wykorzystują biokomponent z odzysku odpadu, korzystają z preferencji w zakresie rozliczeń w krajach Unii Europejskiej, tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz Narodowego Celu Redukcyjnego. Przyczyniają się w ten sposób do redukcji emisji dwutlenku węgla.
Działalność takiej nielegalnej wytwórni oleju posmażalniczego powoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla, zamiast przyczyniać się do jej redukcji.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Policjanci z Wrocławia zatrzymali 15 osób, którym postawiono zarzuty. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.
Zabezpieczono mienie o wartości ponad 27 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska