Ryszard Galla: Działania władz rodzą pytania i budzą niepokój wśród przedstawicieli mniejszości

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ryszard Galla
Ryszard Galla Sławomir Mielnik
- Już teraz mniejszości często postrzegane są przez ogół jako ciało obce, a teraz w resortowych dokumentach pojawia się sugestia, że być może jesteśmy jakąś piątą kolumną - mówi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

Dokument „Krajowa ocena ryzyka prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu” dostępny jest w sieci na stronie Ministerstwa Finansów. Jest w nim punkt dotyczący mniejszości narodowych i etnicznych, ulokowany w sekcji dotyczącej możliwości finansowania terroryzmu. Autorzy przypominają, że największą mniejszością w Polsce są Niemcy.

- Zastanawiamy się jak to się stało, że takie zapisy się w tym dokumencie i czy faktycznie z perspektywy obecnego rządu mniejszości narodowe, w tym niemiecka, stanowią zagrożenie - stwierdza Ryszard Galla.

Czy to oznacza, że każda odrębność jest postrzegana przez władzę jako niebezpieczeństwo? - Chciałbym w to nie wierzyć i nie mieć podstaw ku temu, by wyciągać takie wnioski. Obecna sytuacja wskazuje jednak, że coś jest w tym względzie na rzeczy - stwierdza poseł Mniejszości Niemieckiej.

Ryszard Galla przypomina, że kilka miesięcy temu Minister Obrony Narodowej wystąpił do jednostek samorządowych z zapytaniem o nazwiska przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych w regionie i ich aktywności.

- Tu znów pojawia się pytanie po co komu te rzeczy. Przecież jeśli szef MON chciał uzyskać informacje na temat działaczy mniejszości, to mógłby je uzyskać w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, albo w samych stowarzyszeniach, bo przecież te dane są jawne. Po co więc takie informacje zbierane są przez instytucje, które mają charakter siłowy? - zastanawia się.

Poseł Mniejszości Niemieckiej przyznaje, że takie ruchy powodują, iż przedstawiciele mniejszości czują się zagrożeni.

- Ten dokument dotyczący terroryzmu jest publicznie dostępny i może być przez różnych ludzi różnie interpretowany. Już teraz mniejszości często postrzegane są przez ogół jako ciało obce, to na dodatek pojawia się sugestia, że być może jesteśmy jakąś piątą kolumną - stwierdza.

Jakie są relacje Mniejszości Niemieckiej z PiS? Czy MN może mimo wszystko współpracować z prawicą? Czy po wyborach można się spodziewać wywrócenia do góry nogami układu sił w sejmiku województwa? O tym w programie "Gość nto".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska