Rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych

IAR
Pozostałe ustawy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą między innymi praw pacjenta oraz kształcenia lekarzy. (fot. sxc)
Pozostałe ustawy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą między innymi praw pacjenta oraz kształcenia lekarzy. (fot. sxc)
Chodzi między innymi o dwie ustawy, które wzbudzają najwięcej kontrowersji środowiska medycznego i farmaceutycznego: ustawę o działalności leczniczej oraz ustawę refundacyjną.

Minister Ewa Kopacz przekonywała podczas wspólnej z premierem konferencji prasowej, że przekształcenia własnościowe są konieczne, aby uszczelnić system finansowania służby zdrowia.

Zobacz: Będąc na rencie, też można pracować

Jak podkreślała, 75 procent szpitali w Polsce funkcjonuje dobrze. Komercjalizacja ma być lekiem na rozwiązanie problemu placówek, które są źle zarządzane - mówiła minister zdrowia. Dwadzieścia procent szpitali, które mają największe kłopoty finansowe co roku generuje około 7 miliardów długu służby zdrowia.

Ewa Kopacz zapewnia, że działania radykalne są potrzebne, żeby wyprowadzić służbę zdrowia na prostą.

Druga ważna ustawa w pakiecie ustaw zdrowotnych ma znacznie ograniczyć ceny leków refundowanych. Minister Kopacz podkreśla, że zamierzeniem rządu jest ograniczenie marż za sprzedaż lekarstw. Rząd ustali sztywne marże zarówno dla hurtowników, jak i dla aptek.

O tym, który lek trafi na listę leków refundowanych będą decydować jasne reguły, a lista będzie ogłaszana w formie obwieszczenia, a nie rozporządzenia. Ma to przyspieszyć czas publikacji listy leków, do których dopłaca budżet państwa.

Zobacz: Pracodawcy mobilizują się, by ratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Pozostałe ustawy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą między innymi praw pacjenta oraz kształcenia lekarzy. Kontrolę nad systemem wydatków publicznych w służbie zdrowia ma zapewnić informatyzacja, którą wprowadza kolejna z proponowanych ustaw.

Premier Donald Tusk podkreślił, że ustawy zdrowotne już raz zostały przygotowane przez Sejm, ale w skutek weta prezydenta Kaczyńskiego nie weszły w życie. Teraz szef rządu ma nadzieję, że parlament szybko przyjmie propozycje rządu i ustawy trafią do podpisu na biurko prezydenta Komorowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska