Rzućmy wyzwanie złu

Tomasz Gdula <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 48 49 528
Mamy pomysły i pieniądze dla szkół, które chcą się zmierzyć z problemem przemocy. Możecie też liczyć na wsparcie ekspertów.

Nasza gazeta włączyła się do ogólnopolskiej kampanii Szkoła bez Przemocy. Wraz z najlepszymi ekspertami przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą opolskim szkołom zmierzyć się z problemem agresji.

- A jej skala stale narasta - uważa prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, członek rady programowej kampanii Szkoła bez Przemocy. Tę niepokojącą opinię potwierdzają ogólnopolskie badania, które przeprowadzono na nasze zlecenie. Wzięło w nich udział kilka tysięcy uczniów, nauczycieli i rodziców. Wyniki prezentowaliśmy na łamach nto od kwietnia do czerwca 2006 roku.

Aż połowa uczniów przyznaje, że doświadczyła przemocy w roku szkolnym 2005/2006. Tylko 50% młodzieży deklaruje, że ma w klasie prawdziwych przyjaciół.
Co drugi uczeń szkoły średniej uważa, że nauczyciele nie wiedzą, co dzieje się wśród młodzieży. Jeden na trzech uczniów doświadczył w szkole kłamstw rozpowszechnianych na jego temat przez rówieśników. Prawie połowa została obrażona lub zwymyślana. Co szóstego ucznia okradziono, a co dziesiąty został w szkole pobity.

Badania przeprowadzone przez CBOS nie pozostawiają złudzeń - przemoc jest stałym elementem szkolnej codzienności.
- Nie czas szukać winnych takiego stanu rzeczy - przekonuje dr socjologii Anna Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem jedynym rozwiązaniem jest połączenie sił przez wszystkich uczestników życia szkolnego: młodzież, pedagogów i rodziców. - Skoro przemoc jest powszechna, każdy jest jej uczestnikiem. Jako ofiara, jako sprawca bądź jako świadek - podkreśla Anna Giza-Poleszczuk.

Kampania Szkoła bez Przemocy oferuje gotowe rozwiązania. Zawarliśmy je w Kodeksie, którego realizacja przyczyni się do ograniczenia skali agresji w szkołach. Zapraszamy wszystkie placówki do realizacji Kodeksu.

Szkoły, które zechcą przyjąć ten dokument, otrzymają od nas wsparcie. Będziemy nie tylko promowali wśród innych stosowane przez was rozwiązania. Równie ważna jest pomoc ze strony ekspertów oraz wsparcie materialne. Szkoły, które przystąpią do kampanii, mogą liczyć na pomoc finansową z naszej strony. Wszystko dzięki sponsorowi - Fundacji Grupy TP, która przeznaczyła 320 tys. zł, by wspierać szkolne wspólnoty, które zechcą rzucić wyzwanie przemocy i pozbyć się jej ze swych murów. Patronem przedsięwzięcia jest prezydent RP Lech Kaczyński.

Nasza gazeta uczestniczy w kampanii wraz z 18 innymi dziennikami regionalnymi z całej Polski. W ciągu roku szkolnego 2006/07 cztery szkoły z naszego regionu otrzymają po 5 tys. zł na realizację Kodeksu. Jest o co się bić. Każdej szkole oferujemy wsparcie merytoryczne.

Od jutra na łamach nto będą się pojawiać teksty, wyjaśniające poszczególne punkty Kodeksu Szkoły bez Przemocy. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl. Tam też uzyskacie szczegółowe informacje na temat kampanii oraz zasad przystępowania do jej realizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska