Spis treści
Salmonella w mięsie drobiowym na granicy polsko-ukraińskiej
W czwartek 21 marca 2024 r. polski Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat:
W związku ze stwierdzeniem obecności skażenia mikrobiologicznego (Salmonella typhimurium i enteritidis) w przesyłce mięsa drobiowego skontrolowanego przez Inspekcję Weterynaryjną na granicy polsko-ukraińskiej w ramach krajowego planu monitoringu żywności z krajów trzecich, Komisja Europejska na wniosek Polski wdrożyła unijną procedurę kontroli wzmożonej odnośnie zakładu pochodzenia towaru.
Na czym polega kontrola wzmożona?
Jak wyjaśniają służby weterynaryjne, kontrola wzmożona obejmuje kontrole laboratoryjne kolejnych przesyłek przedstawionych do kontroli urzędowych na całej granicy Unii Europejskiej aż do uzyskania 10 kolejnych wyników zgodnych.
Kontrole wykonują wszystkie państwa członkowskie, a przesyłka oczekuje na granicy pod urzędowym nadzorem na wyniki badań laboratoryjnych. Koordynacja kontroli odbywa się poprzez unijny system TRACES-NT. Wszystkie przesyłki, dla których otrzymano wynik niezadowalający, są odrzucane na podstawie decyzji administracyjnej urzędowego lekarza weterynarii.
Restrykcje obowiązują do czasu, aż ukraiński zakład produkcyjny wdroży działania naprawcze dotyczące bezpieczeństwa konsumenta.
Przypomnij, że 20 marca w Brukseli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE osiągnęli porozumienie w sprawie zmian w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą, podała Polska Agencja Prasowa. Zakłada ono wydłużenie listy produktów, które objęte będą ograniczeniami w imporcie. Do jaj, drobiu i cukru dodano zboża i miód.