Samorząd terytorialny w Polsce ma 30 lat. Bez niego nie byłoby tak dynamicznego rozwoju naszego kraju. Teraz walczy z koronawirusem

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
- Gołym okiem widać, jak zmieniła się Polska dzięki samorządowi terytorialnemu - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. - Nie muszę nawet dodawać, że na plus.

W tym roku obchodzimy 30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce. To niewątpliwie jedna z najbardziej udanych reform, które zostały przeprowadzone po 1989 roku.

Gołym okiem widać, jak zmieniła się Polska dzięki samorządowi terytorialnemu - mówi w Gościu nto Henryk Lakwa, starosta opolski, który w samorządzie jest od samego początku. Najpierw jako radny gminy Prószków, a nieprzerwanie od ponad 20 lat na czele powiatu opolskiego. - Nie muszę nawet dodawać, że na plus.

Według Lakwy, samorząd zdał egzamin również i teraz, podczas pandemii koronawirusa. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i starostowie przekazują pieniądze na walkę z zarazą. Kupowany jest sprzęt medyczny, środki ochronne i do dezynfekcji.

Nas rozmówca przekonuje, że to właśnie oddolne inicjatywy mają wpływ na rozwój kraju. To samorządy prowadzą inwestycje, odpowiedzialne są też m.in. za oświatę, służbę zdrowia, pomoc społeczną czy bezpieczeństwo.

I to wszystko przy nakładaniu na nas przez państwo coraz to nowych obowiązków, ale już bez dodatkowego wsparcia finansowego - mówi Henryk Lakwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska