Sanyaja – ultramaratończyk z Nysy pierwszy w swojej kategorii na Kaliskiej Setce. Sto kilometrów pokonał w 10,5 godziny

Krzysztof Strauchmann
Kaliska Setka to najstarszy ultramaraton w Polsce, organizowany już po raz 38. Sanyaja Jaraszek z Nysy (64 lata) biegł w nim po raz siódmy i pierwszy raz zwyciężył w swojej kategorii wiekowej.

W sobotę 28 października na starcie 38 edycji biegu Kaliska Setka stawiło się 68 biegaczy z całej Polski. W czasie biegu warunki były trudne, padał zimny deszcz, prawie co trzeci zawodnik wycofał się w trakcie biegu. Najlepszy z zawodników – Artur Bujanowski z Knurowa pokonał dystans 100 kilometrów w 7 godzin i 41 minut. Zawodnik z Nysy i jedyny startujący z Opolszczyzny Sanyaja Jaraszek był w klasyfikacji ogólnej 22, ale w swojej kategorii wiekowej osiągnął najlepszy czas. Biegł 10 godzin i 29 minut.

- W tym roku Sanjaya bije swoje rekordy życiowe jeśli chodzi o ilość startów i udane biegi. W ciągu 8 miesięcy zaliczył aż 10 biegów na dystansie 100 km i dłuższych – mówi przyjaciel biegacza Mateusz Kokoszka. - Jest to fenomen nawet wśród zaawansowanych zawodników ultra w Polsce i na świecie. Mało jest takich biegaczy, którzy mogliby się pochwalić takim wyczynem.

W trakcie mijającego sezonu biegowego Sanyaja Jaraszek uczestniczył między innymi w Biegu Dwunastogodzinnym w Rudzie Śląskiej, gdzie przebiegł rekordowo 113 km i w klasyfikacji ogólnej zajął 11 miejsce. W swojej kategorii wiekowej stanął na pierwszym miejscu podium, a w śród licencjonowanych zawodników został brązowym medalistą na tych mistrzostwach.

W czasie Biegu 24h w Pabianicach Sanjaya przebiegł 182 km i ustanowił swój zrobił życiowy rekord, zajmując 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Zawody są uznawane za Mistrzostwo Polski, tak więc zawodnik z Nysy został wicemistrzem Polski w biegu dobowym.