Seniorzy usłyszeli historię kościółka św. Barbary w Kolanowicach

Anna Konopka
Anna Konopka
Andrzej Hamada na Uniwersytecie Opolskim.
Andrzej Hamada na Uniwersytecie Opolskim. Anna Konopka
Andrzej Hamada, architekt i pasjonat historii Opola, opowiadał seniorom o historii opolskiego zabytku, który dziś stoi w Kolanowicach.

Historia drewnianego kościółka sięga XV wieku. Mieścił się on tuż za murami Opola.

- To miejsce pomiędzy dzisiejszymi delikatesami na Krakowskiej a filharmonią. Fundamentów na pewno już tam żadnych nie ma, bo podpiwniczenia nie było, więc śladów kościółka żadnych też nie ma co szukać - mówił Andrzej Hamada. - Z racji tego, że kościółek mieścił się poza niezabudowanym terenem miasta, był narażony na ciągłe napady i rabunki.

Świątynia powstała ze składek mieszczan i była wsparciem klasztoru bernardynów-minorytów. Gdy na początku XVI wieku duchowni przenieśli się do Opola, kościół zaczął popadać w ruinę.

- W 1811 roku na skutek sekularyzacji wszystkie własności kościelne i pozakonne przechodziły na rzecz państwa. Mnichów przegoniono i w Opolu przestali działać franciszkanie, dominikanie, jezuici - opowiadał Andrzej Hamada. - W tym czasie kościółek św. Barbary popadał w coraz większe zniszczenia i zapadła decyzja o jego rozbiórce. Wystawiono go na licytację. Jako pierwsi zgłosili się gospodarze z Kolanowic, którzy za 94 talary kupili resztki drewna jako materiał budowlany. Kościółek staranie rozebrali, fragmenty ponumerowali, zawieźli do Kolanowic i tam kościółek złożyli stoi on dzisiaj - dodał architekt.

Kościółek św. Barbary ma bardzo charakterystyczny element tzw. soboty, czyli zadaszone przybudówki, podcienia otaczające kościół.

- W tych kościołach, w których odbywały się odpusty, pojawiali się odpustowicze z różnych miejscowości już wieczorem w sobotę, by być gotowym do mszy świętej na 6. Zatrzymywali się przed kościołem i przebywali w tych podcieniach, czyli sobotach - mówił Andrzej Hamada.

Architekt pokazywał seniorom stare plany i rysunki miasta z XVIII wieku, m.in. te, które wykonał Friedrich Bernhard Werner, znany śląski rysownik.

Seniorzy, którzy wzięli udział w cyklicznym spotkaniu Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku, mogli poznać historię opolskiego kościoła i klasztoru franciszkanów oraz ich rozległych posiadłości. Architekt wszystkie te punkty szczegółowo pokazywał na planach.

Kolejne spotkanie związane z tematyką Dnia Kobiet już w środę (6 marca) i będzie nosiło tytuł "Dbam o siebie". Na temat zdrowia wykłady wygłoszą Barbara Kurzyca i Maria Guzikowska. Seniorzy zobaczą też komedię romantyczną. Początek o godz. 16, na I piętrze budynku Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska