Święto Wojciechowe 2024 w Opolu. Program imprezy, atrakcje. Dlaczego warto się wybrać?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Święto Wojciechowe w Opolu odbywa się od 2017 roku. Wydarzenie, za sprawą atrakcji i wyjątkowego rozmachu, przyciąga gości z całego województwa. Sporą atrakcją jest towarzyszący mu Jarmark Wojciechowy.
Święto Wojciechowe w Opolu odbywa się od 2017 roku. Wydarzenie, za sprawą atrakcji i wyjątkowego rozmachu, przyciąga gości z całego województwa. Sporą atrakcją jest towarzyszący mu Jarmark Wojciechowy. www.opole.pl
Pokazy kuglarskie, tańce, walki rycerskie czy średniowieczne zabawy to zaledwie część atrakcji zaplanowanych z okazji Święta Wojciechowego, które w przedostatni weekend kwietnia odbędzie się w Opolu. Wydarzeniu tradycyjnie już będzie towarzyszył jarmark, a na nim rękodzieło nawiązujące do okresu średniowiecza oraz sporo pyszności.

Święto Wojciechowe w stolicy regionu odbywa się od 2017 roku. Wydarzenie, za sprawą atrakcji i wyjątkowego rozmachu, przyciąga gości z całego województwa.

- Święty Wojciech to patron Opola, a jego kult jest tak stary, jak nasze miasto - mówi Łukasz Śmierciak z opolskiego ratusza. – Według legendy ten praski biskup i misjonarz w X wieku przybył do opolskiego grodu, by chrzcić i nauczać. Działo się to tutaj, na wzgórzu, które do dziś przez mieszkańców jest nazywane górką, a my przez kwietniowe święto chcemy przypomnieć o tych wydarzeniu sprzed wieków.

Święto Wojciechowe 2024 w Opolu. Program imprezy

Święto Wojciechowe odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Nie lada atrakcją ma być inscenizacja teatralno-taneczna, ukazująca życie i cuda dokonane przez patrona miasta, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Korzenie z Brzegu. Początek o godz. 12:00 przy schodach przed Muzeum Śląska Opolskiego. Po spektaklu w kierunku Zamku Górnego ruszy kolorowa parada.

- Zachęcam, by przyjść przebranym. Inspiracją oczywiście niech będą nasze opolskie legendy i okres średniowiecza – mówi Natalia Ciępka, prezeska Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”, które jest współorganizatorem wydarzenia. – Kto przyjdzie przebrany, dostanie od nas upominek.

W rejonie Zamku Górnego (mieści się on obok Solarisa) odbędzie się też jarmark, na którym będzie można kupić rzemiosło nawiązujące do okresu średniowiecza oraz skosztować smakołyków z tej epoki. W programie są również pokazy kuglarskie, tańce, walki rycerskie i zabawy średniowieczne. Fundacja Excalibur wystawi z kolei dwa spektakle walizkowe dla najmłodszych.

Widowisko o życiu świętego Wojciecha, a później przemarsz przez miasto to pierwsze punkty tegorocznej imprezy upamiętniającej patrona Opola.

W Opolu rozpoczęło się Święto Wojciechowe. Jeszcze mnóstwo a...

- To są małe formy teatralne, gdzie scenografia, rekwizyty i marionetki mieszczą się w walizce, która staje się sceną teatralną. Jestem przekonana, że zostaną ciepło przyjęte nie tylko przez dzieci – mówi Natalia Ciępka. – Oprócz tego w programie są warsztaty, podczas których będzie można m.in. spróbować swoich sił w kowalstwie, biciu monet czy łucznictwie.

Jarmark Wojciechowy w Opolu - jakie będą atrakcje

Świętu Wojciechowemu będzie towarzyszył dzień otwarty Zamku Górnego .

– Na zainteresowanych czekamy między godziną 13:00 a 18:00. Będzie można zapoznać się z ekspozycją stałą oraz - wraz z przewodnikiem - zobaczyć część tzw. lochu – zachęca Aleksandra Śnigórska z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. - W wieży Zamku Górnego opolanie będą mogli poczuć się rycerzami oraz przymierzyć poszczególne elementy zbroi rycerskiej. Nowością jest też fotobudka,w której odwiedzający wykonają pamiątkowe zdjęcie w strojach z epoki.

Na scenie pod pomnikiem Władysława II Opolskiego wystąpią natomiast zespoły: Furda (godz. 13:00), Korzenie (godz. 15:00) oraz Dziewanna (godz. 18:00). Święto Wojciechowe rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 19:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska