Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla mogą skorzystać z ulg

Redakcja
- Zamiast zniżek do biblioteki lepiej zafundować seniorom np. darmową komunikację - proponuje panRyszard Nowakowski, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla.
- Zamiast zniżek do biblioteki lepiej zafundować seniorom np. darmową komunikację - proponuje panRyszard Nowakowski, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla.
Rada miasta przyjęła program "Gmina dla seniora", który zakłada ulgi dla emerytów w korzystaniu m.in. z pływalni i biblioteki. Katalog bonifikat jest jednak skromny.

Na liście miejskich instytucji objętych programem są: biblioteka, dom kultury Chemik oraz ośrodek sportu i rekreacji. W tej pierwszej seniorzy mogą liczyć na 50-procentową zniżkę przy drukowaniu karty bibliotecznej.

Z kolei w Chemiku dostaną 25-procentowy rabat przy zakupie biletów na imprezy organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury. Nie dotyczy to jednak wejściówek do kina.

Najwięcej bonifikat przewidział Miejski OśrodekSportu i Rekreacji. To o 25 proc. tańsze zajęcia ruchowo-rehabilitacyjne, korzystanie z kręgielni za połowę ceny (ale tylko w czwartki od 10 do 14), a także bilety po 2 zł na pływalnię (tylko środa).

Seniorzy cieszą się z samej idei, ale katalog bonifikat oceniają jako wyjątkowo skromny.

- Co to za ulga na wyrobienie karty bibliotecznej? - pyta się Stanisława Gwóźdź, mieszkanka Śródmieścia. - Szczególnie, że ci seniorzy, którzy czytają książki, już dawno te karty mają. A nawet jak nie mają, to kilkuzłotowa bonifikata, z której korzysta się raz w życiu, nie jest czymś, na co czekaliśmy.

Pan Anatol, 70-latek z os.NDM, też nie jest zachwycony: - MOK nie organizuje zbyt wielu imprez biletowanych - zauważa. - W związku z tym z tej 25-procentowej ulgi wyjątkowo rzadko będzie można skorzystać. Gdyby zrobili nam tańsze bilety do kina, to ja rozumiem. Ale tu się nie wysilili - uważa panAnatol.

Wojciech Jagiełlo, przewodniczący rady miasta, która przyjęła program "Gmina dla seniora", przyznaje, że liczba ulg nie jest oszałamiająca. - Przyjęliśmy katalog w takiej formie, jaką zaproponował nam prezydent - mówi Jagiełło. Ale dodaje, że można go zmienić, jeśli będzie takie społeczne zapotrzebowanie. - Trzeba to jednak robić z głową. Najpierw musimy się dowiedzieć, ile te ulgi będą kosztować, a potem możemy rozszerzać katalog. Będziemy z pewnością wsłuchiwać się w głos mieszkańców - zapewnia Jagiełło. Seniorzy chcieliby m.in. zwolnienia albo obniżek opłat za parkowanie. Na to akurat nie ma większych szans. - Opłaty za parkowanie nie są po to, żeby na nich zarabiać, tylko, aby ludzie nie zajmowali bez potrzeby miejsc parkingowych w centrum - tłumaczy Jagiełło. - W związku z tym, moim zdaniem, taka ulga nie jest wskazana.
Do programu mogą też przystąpić instytucje nie związane z samorządem. Szczegółowy katalog ulg będzie publikowany na stronie internetowej urzędu miasta. W programie mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla w wieku powyżej 65 lat. Każdy uczestnik otrzyma specjalną kartę, która wraz z dowodem osobistym będzie upoważniała do zniżek. Na stronie internetowej magistratu (kedzierzynkozle.pl) można znaleźć również wniosek o kartę. Na jej wydanie miasto ma 30 dni od złożenia niezbędnych dokumentów. - Chciałbym, aby w przyszłości pojawiły się zniżki np. na zajęcia na siłowni. Pożyjemy, zobaczymy - mówi pan Anatol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska