Seniorzy za kierownicą

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Za 10 lat co piąty kierowca będzie miał ponad 65 lat.

Osoby w tym wieku mają słabszy refleks, dłuższy czas reakcji, częściej cierpią na różne dolegliwości fizyczne. Powinny więc pamiętać, aby dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i innych użytkowników dróg zastosować się do kilku prostych porad.

Gdy czas reakcji zaczyna się wydłużać, najprostszym rozwiązaniem staje się zachowanie większego odstępu za poprzedzającym samochodem. Aby nie rozpraszać się podczas jazdy, można ograniczyć słuchanie radia, a obowiązek studiowania mapy i pilnowania wytyczania trasy powierzyć pasażerowi.
- Można także zainstalować szersze lusterko wsteczne, które ograniczy wielkość martwego pola - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z kolei skupienie wzroku na prawej linii namalowanej na granicy jezdni pomoże uniknąć oślepienia przez nadjeżdżający z przeciwka pojazd. Przydatne mogą się okazać specjalne żółte okulary do nocnej jazdy. Istotne jest dbanie o zachowanie dobrych zdolności motorycznych. Pomoże w tym utrzymywanie aktywności fizycznej i psychicznej. Kierowca nie będzie miał problemu np. z odwracaniem głowy, i dłużej zachowa możliwość szybkiego reagowania.

Warto również skonsultować z lekarzem, czy przyjmowane leki nie mają wpływu na zdolności motoryczne kierowcy. Istotne jest także weryfikowanie swoich umiejętności na szkoleniach bezpiecznej jazdy. Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault proponują też, aby starsi kierowcy w miarę możliwości unikali podróżowania w godzinach szczytu i w warunkach słabej widoczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska