Sensacyjne odkrycie biologów z Uniwersytetu Opolskiego. Zwierzę ostatnio widziane na Opolszczyźnie 100 lat temu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Popielica mogłaby zostać zwierzęciem herbowym stobrawskiego parku.
Popielica mogłaby zostać zwierzęciem herbowym stobrawskiego parku. Grzegorz Hebda
Poszukiwanie małych gryzoni należących do popielicowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym doprowadziło do wykrycia koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork.

Instytut Biologii UO jest na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym - informuje nas dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. - Zakończyliśmy także tygodniowy studencki obóz w Parku, podczas którego każdego dnia wraz ze studentami biologii przeszukiwaliśmy lasy oraz prowadziliśmy odłowy w pułapki żywołowne.

Dotychczas biolodzy (dr Grzegorz Hebda i mgr Magdalena Cielaniak) wykryli popielicę – chroniony gatunek, z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku. - Jest to - jak wyjaśnia dr Hebda - największy z pilchów, uwielbiający owoce buka i innych drzew liściastych, stąd stanowiska rozmieszczone są głównie w lasach bukowych i bukowo-grabowych.

Jednak prawdziwą sensacją przyrodniczą było wykrycie koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork.

- Ten gatunek jest bardzo rzadki w Polsce, występujący jedynie w puszczach północno-wschodniej Polski oraz w dobrze zachowanych lasach Sudetów i Karpat - kontynuuje dr Hebda.

"Gatunek ten zasiedla dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, obfitością dziennych schronień, jakimi są naturalne dziuple, stąd szanse odnalezienia jej stanowisk w silnie przekształconych lasach gospodarczych są minimalne" - napisał nam opolski biolog.

Sensacyjność odkrycia polega na tym, że ostatnie stwierdzenie koszatki w naszym województwie było około 100 lat temu! Kiedy przed rozpoczęciem inwentaryzacji rozmawialiśmy z dr. Hebdą, mówił o 50 latach. Dziś wyjaśnia, że w wykazane w Polskiej Czerwonej Księdze stanowisko koszatki na naszym terenie zostało opisane jako potwierdzone w latach 1901 - 1975, a więc najwcześniej było to niespełna 50 lat temu.

Tymczasem w trakcie prowadzenia inwentaryzacji opolski biolog pozyskał informacje od krakowskiego naukowca, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w. W ten sposób data naukowego stwierdzenia koszatki na naszym terenie dłużyła się niemal dwukrotnie.

Popielicowate są objęte ochroną gatunkową. Znaleźć je można na czerwonych listach gatunków zagrożonych wyginięciem, a popielicę i koszatkę - w krajowej czerwonej księdze.

Prace badawcze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym potrwają do października. Naukowcy liczą na okrycie jeszcze niejednego stanowiska popielicy a może i koszatki. - Często bywałem pytany o sztandarowe zwierzęta Opolszczyzny. Po tych badaniach bez wahania odpowiedziałbym, że herbowym zwierzęciem stobrawskiego parku jest popielica - podsumowuje dr Hebda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska