Setki turystów ewakuowanych ze słynnej atrakcji UNESCO! Trwa poważny kryzys: zablokowano tory, są starcia z policją

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Prawie 1000 osób trzeba było pośpiesznie ewakuować z jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych na świecie, prawdziwej perły w koronie UNESCO. Trwają gwałtowne protesty okolicznych mieszkańców: palone są opony, zablokowano linię kolejową, padły żądania zmian. O co chodzi w tym chaosie? Od czego się zaczęło? Lepiej sprawdźcie, zanim zaplanujecie tam wakacje.

Spis treści

Gwałtowne protesty zmusiły turystów do ewakuacji

Czy pomyślelibyście, że nowy system sprzedaży biletów może doprowadzić do ciężkiego kryzysu w jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie? To właśnie dzieje się teraz w Peru, gdzie dostęp do sławnego miasta Inków Machu Picchu został zablokowany przez gwałtowne protesty.

Protesty uliczne
Trwają gwałtowne protesty pod jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych, zaliczaną nawet do 7 współczesnych cudów świata. Zablokowano tory kolejowe, trzeba było ewakuować prawie 1000 turystów. Co się dzieje? O co poszło? Edy Purnomo, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Od minionego weekendu 27-28 stycznia 2024 protestują mieszkańcy okolic ruin Machu Picchu i grupa Kolektyw Ludowy. Protesty są gwałtowne: doszło do bójek z policją (rannych zostało jak na razie 5 funkcjonariuszy i 3 cywilów), Kolektyw zablokował też linię kolejową prowadzącą w pobliże atrakcji. Władze Peru zmuszone były ewakuować z Machu Picchu wszystkich turystów, łącznie niemal 1000 osób. Obecnie zawieszono też wszelkie zorganizowane wycieczki do słynnych ruin.

Powodem protestów jest nowy system sprzedaży biletów. Władze Peru wydzierżawiły sprzedaż prywatnej firmie Joinnus.

Czytaj też: Sky Bridge 721: najdłuższy most wiszący na świecie. Wspaniała atrakcja tuż obok Polski w sam raz na ferie. Ceny biletów, piękne zdjęcia

Machu Picchu zagrożone. Stawką miejsce na liście UNESCO

Jak twierdzi peruwiańska minister kultury, Leslie Urteaga, ten krok ma usprawnić sprzedaż biletów i ograniczyć liczbę turystów odwiedzających Machu Picchu.

W poprzednim systemie z tajemniczych przyczyn nie rejestrowano sprzedaży ok. 80 tys. biletów rocznie, co przynosiło straty rzędu 7 mln soli peruwiańskich (7 430 000 zł). Co więcej, nadmiar turystów groził zniszczeniem ruin i skreśleniem Machu Picchu z listy UNESCO, co byłoby strasznym ciosem dla peruwiańskiej turystyki.

Mieszkańcy okolic ruin i Kolektyw Ludowy twierdzą jednak, że sprywatyzowanie sprzedaży biletów to krok do sprywatyzowania całego Machu Picchu. Domagają się rozwiązania umowy z firmą Joinnus. O dziwo, firma przystała na to i jest gotowa startować w kolejnym przetargu, ale minister Urteaga odmawia, twierdząc, że to byłoby uleganie szantażowi.

Będą rozmowy z rządem, straty dzienne są ogromne

W poniedziałek 29 stycznia 2024 kolej do Machu Picchu nie jeździ. Jak wylicza Urteaga, brak turystów oznacza straty finansowe dla Machu Picchu rzędu 1 miliona soli dziennie. Tymczasem Kolektyw Ludowy zapowiada radykalizację strajków, domaga się stałego zamknięcia ruin dla gości do czasu rozwiązania sprawy.

Władze Peru zaproponowały spotkanie z protestującymi 30 stycznia 2024. Okaże się, co wyniknie z rozmów i czy Machu Picchu znowu zostanie udostępnione dla zwiedzających.

Cudowne Machu Picchu

Machu Picchu to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie i jedna z ikon światowej turystyki. Inkaskie miasto z XV w. zostało odkryte dopiero w 1911 r. częściowo za sprawą niedostępnego położenia: wznosi się wśród szczytów Andów na wysokości sięgającej 2400 m n.p.m. Machu Pichu zachwyca swoją architekturą i pomysłowością budowniczych – domy, świątynie i siedzibę władcy wzniesiono ze ściśle dopasowanych do siebie kamieni, a mieszkańcy żywili się uprawami z pól umiejętnie wyciętych w skalnych zboczach.

Widok na Machu Picchu
Machu Picchu zostało odkryte dopiero w 1911 r. Od tamtej pory to niezwykłe miasto wśród górskich szczytów zachwyca i fascynuje cały świat. Kelly Cheng Travel Photography, Getty Images

Źródło: El Comercio

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Setki turystów ewakuowanych ze słynnej atrakcji UNESCO! Trwa poważny kryzys: zablokowano tory, są starcia z policją - Strona Podróży

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska