Sezon trwa nawet półtora roku

Lina Szejner
12 miesięcy (z możliwością przedłużenia o pół roku) można legalnie pracować w charakterze pracownika - gościa w Niemczech. Warunkiem jest jednak posiadanie wykształcenia, które uprawnia do pracy w gastronomii lub hotelach.

WUP SIĘ PRZEPROWADZA
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu z dniem 3 czerwca 2002 r. obowiązują nowe numery telefonów.
Sekretariat (łączy z dyrektorem i wicedyrektorem) - 4416701
Referat Programowania Rynku Pracy - 4416705
Referat Badań i Informacji o Rynku Pracy - 4416713
Referat :Pośrednictwa Pracy (oferty pracy za granicą) - 4416712
Referat Pośrednictwa Pracy - 4416706
Referat Poradnictwa Zawodowego - 4416677
Referat Finansowo-Księgowy - 4416716
Zespół Organizacyjno-Administracyjny - 4416707

Jako wykwalifikowany personel Polacy mogą być zatrudnieni m. in. w recepcjach hotelowych, kuchniach restauracji, sieciach Mc Donald?s.
Kolejne warunki, które należy spełnić, by zostać zatrudnionym, są następujące: wiek nie przekraczający 40 lat, dobra znajomość języka niemieckiego, polskie obywatelstwo. Kandydaci na recepcjonistów w hotelach powinni dodatkowo znać także język angielski. Od takich osób nie wymaga się doświadczenia zawodowego. Prace w hotelach mogą więc podjąć także tegoroczni absolwenci, którzy legitymują się świadectwem ukończenia kierunkowej szkoły średniej. O zatrudnienie w sieciach gastronomicznych mogą się także ubiegać absolwenci szkół ekonomicznych ze specjalnością ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa oraz turystyka.
Osoby, które nie spełniają wymagań dotyczących kierunkowego wykształcenia, mogą także ubiegać się o tego typu prace w Niemczech, ale one muszą udokumentować co najmniej 6-8-miesięczne przeszkolenie oraz 3-letni staż w danej branży. Niemcy nie wymagają tego od osób, które posiadają (w przypadku kucharzy) dyplom mistrza lub czeladnika, choć nie ukończyły szkoły średniej w tym kierunku. Nie będą mieli jednak szans na pracę kandydaci, którzy mają wprawdzie za sobą przeszkolenie w określonym kierunku, ale nie pracują w swoim zawodzie lub też pracują krócej niż rok. Działalność gospodarcza będzie traktowana przez niemieckich pracodawców tylko wówczas jako staż zawodowy, jeśli prowadzona była w wyuczonym kierunku.
O tego typu sezonowe zatrudnienie można się starać nie tylko na czas wakacji, choć wtedy oczywiście miejsc pracy, zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych, jest więcej. Wszystko załatwia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu.
- Chociaż oferta ogłoszona przez Federalny Urząd Pracy w Niemczech jest aktualna od ubiegłego roku, nie cieszy się dużym powodzeniem wśród Opolan - informuje Renata Cygan. W ubiegłym roku wnioski złożyły tylko 32 osoby, a w tym - jeszcze mniej. Zasadniczą przeszkodą w korzystaniu z tej możliwości jest niedostateczna znajomość języka niemieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska