MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezonowy kompot z papierówek do obiadu. Poznaj przepis na domowy napój z pierwszych jabłek. Pierwszy łyk przypomni smak dzieciństwa

Anna Daniluk
Domowy kompot z papierówek można ugotować jako napój do obiadu lub zamknąć w słoiku na zimę.
Domowy kompot z papierówek można ugotować jako napój do obiadu lub zamknąć w słoiku na zimę. Getty Images/Irina Petrova/zdjęcie ilustracyjne
Papierówka to popularne określenie jabłka znanego także jako oliwka żółta. Z niej można ugotować orzeźwiający kompot, który można podać do popicia sezonowego obiadu. Pierwsze owoce jabłoni mogą być kwaśne, więc warto dosłodzić. Proponujemy prosty przepis na kompot z papierówek.

W skrócie

Domowy kompot z papierówek kojarzy się z tradycyjną kuchnią przyrządzaną przez babcie w trakcie wiejskich wakacji. Można go utożsamiać z czasem beztroskiego odpoczynku w czasach dzieciństwa. Smak papierówek nie ma sobie równych. Warto doprawić go korzennymi przyprawami. Zobaczcie prosty przepis na domowy kompot z papierówek.

Kompot z papierówek – przepis na lato

Liczba porcji: dla 2 – 4 osób.
Czas przygotowania: 40 minut.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

  • 1,5 kg papierówek,
  • 2 l wody,
  • 20 g cukru,
  • 1 kora cynamonu,
  • 4 goździki.

Jak zrobić kompot z papierówek?

Przygotowanie:

  1. Papierówki należy umyć, wydrążyć i pozbawić pestek. Nie jest konieczne obieranie jabłek ze skórki.
  2. Owoce należy włożyć do szerokiego garnka o grubym dnie. Następnie papierówki trzeba zalać wodą.
  3. Gdy woda zacznie wrzeć, trzeba dosypać cukier, dodać korę cynamonu i goździki.
  4. Kompot z papierówek trzeba gotować od momentu wrzenia jeszcze 15 minut na małym ogniu. Łączny czas gotowania to około 25 – 30 minut.
  5. Kompot warto schłodzić przed podaniem.

Kompot z papierówek do słoików

Napój z korzennymi przyprawami można także zawekować na zimę. Wystarczy przelać gorący napój do słoików i pasteryzować. W przypadku kompotu z papierówek do spiżarni można podwoić ilość użytego cukru. Dzięki temu wzmocni się właściwości konserwujące i uniknie pleśni. Przepisy z czasów PRL-u polecały nawet wykorzystanie 1 szklanki cukru na 500 ml wody na 1 kg jabłek. Z wody i cukru należało ugotować syrop, oczyszczone owoce ułożyć w wyparzonych słoikach i zalać je syropem. Następnie słoiki polecano zakręcić i pasteryzować przez 20 – 30 minut w temperaturze 90° Celsjusza. Na koniec słoiki z kompotem z papierówek należy dokręcić i odstawić do wystygnięcia.

Zastosowanie papierówek

Warto przypomnieć sobie przepisy na różnorodne wypieki i dania z papierówkami. Pokrojone owoce można upiec jabłkami albo zrobić pyszną szarlotkę z papierówek. Papierówki nadają się także na mus do naleśników. Możliwości jest wiele i zachęcamy, aby nie zatrzymać się na gotowaniu pysznego kompotu.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska