Skalniak - wyraz tęsknoty za górami

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Kilkuletni, zadbany skalniak wygląda tak, jakby był tworem natury.
Kilkuletni, zadbany skalniak wygląda tak, jakby był tworem natury. fot. Archiwum
Ma przypominać naturalny fragment krajobrazu. Nie da się go stworzyć na środku płaskiego ogrodu.

Skalniak nie wymaga szczególnie starannej pielęgnacji, bo rośliny, które na nim rosną wytrzymują długotrwałą suszę, wiatry i inne niesprzyjające warunki. Jego założenie także jest proste, ale wymaga niezłej kondycji fizycznej, bo prace ziemne, które trzeba na początku wykonać, wymagają siły.

- Nie można urządzić skalniaka usypując wał ziemi, w która powtyka się kamienie - przestrzega Henryk Jania, ogrodnik z Brzegu. - Musi on mieć mocną i odpowiednio skonstruowaną podstawę, dlatego jeśli zakończymy prace na budowie, nie należy wywozić gruzu lecz zgromadzić go w miejscu, w którym planujemy założyć skalniak.Gruz będzie stanowił rodzaj drenażu dla roślin.

Skalne ogródki najlepiej prezentują się na skarpach. Jeśli mieszkamy na nizinie, można taką skarpę samemu usypać, ale nie byle gdzie.

- Kto ma oczko wodne, może wokół niego urządzić skalniak - radzi Jania. - Można też zakomponować kawałek górskiego krajobrazu w oparciu o taras czy też fragment muru. Nie należy jednak uatrakcyjniać nim połaci trawnika i projektować na środku kawałka górskiego krajobrazu. Wygląda to fatalnie i zupełnie odbiega od natury.
Henryk Jania obala też mit, według którego można zasypać kamienie byle jakimi resztkami ziemi z drobnym gruzem, bo rośliny i tak tam wyrosną.
- Ziemia musi być urodzajna, bo rośliny rosnące między kamieniami będą miały do niej utrudniony dostęp - wyjaśnia ogrodnik.

Jeśli więc wybierzemy zgodnie ze wskazaniami ogrodnika miejsce, mamy do dyspozycji gruz, kamienie i dobrą ziemię, możemy przystąpić do pracy.
Najpierw kształtujemy ogródek wysypując na wyznaczonym miejscu gruz ,a następnie układamy warstwami kamienie przesypując je ziemią.

- Jeżeli zdecydujemy się na usypanie wyższej skarpy i mamy do dyspozycji tylko kamienie, można ustabilizować konstrukcję łącząc kamienie cementową zaprawą ale tak, aby to było niewidoczne. Jeśli natomiast chcemy posadowić na skalniaku duże głazy, trzeba je bardzo głęboko wkopać w ziemię.

Z wysadzeniem roślin trzeba poczekać ok. dwóch tygodni, by ziemia się uleżała i osiadła. Skalne rośliny sadzimy rzadko między kamieniami, ponieważ bardzo szybko się rozrastają.

- Najpiękniej wyglądają rośliny w różnych kolorach, o zróżnicowanym pokroju - zapewnia Henryk Jania. - Po słonecznej stronie skalniaka będą się doskonale rozwijać wszystkie rojniki i rozchodniki. W miejscach cienistych możemy sadzić paprocie, funkie a także karłowate odmiany różaneczników i azalii u podstawy skalniaka.

Rośliny skalne nie lubią nadmiaru wody, więc należy je podlewać tylko po posadzeniu. Potem będą sobie radzić same. Nie należy też ich zasilać, ponieważ będą słabiej kwitnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska