Sławomir Janecki: Będziemy przyciągać do CWK odwiedzających z całego Śląska

Edyta Hanszke
Sławomir Janecki od lutego przejmuje obowiązki dyrektora Centrum Wystawienniczo-Kongresowego.
Sławomir Janecki od lutego przejmuje obowiązki dyrektora Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Artur Janowski
Rozmowa ze Sławomirem Janeckim, nowym dyrektorem Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, o planach na przyszłość.

Wystawy i imprezy na ten rok zostały wcześniej zaplanowane przez poprzednika. Jak zamierza pan modyfikować ten plan?
Koncert walentynkowy, gala MMA, targi edukacyjne EDU, Fiesta Garden, Sport &Fitness, Opolsfest, Kids & Fun i pozostałe oczywiście się odbędą według planu. Chciałbym jednak dotrzeć z ofertą CWKdo szerszego grona. Uważam, że powinniśmy przestać myśleć o Opolu jako centrum województwa zamieszkiwanego przez milion mieszkańców i dostrzec, że rynek potencjalnych odbiorców może liczyć nawet 9 milionów, które mieszkają na całym Śląsku.

Łatwo powiedzieć. Jak to zrobić?
Przygotować oferty wiązane: jeden dzień spędzony na wystawie czy imprezie w CWK, drugi - na zwiedzaniu Opola i Opolszczyzny, a między nimi nocleg w naszych hotelach. Mamy wiele do zaoferowania dla amatorów turystyki weekendowej: zoo, Wieżę Piastowską, amfiteatr czy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a poza nim gród w Byczynie, JuraPark,pałac w Mosznej. Chcę porozumieć się z hotelami i organizatorami imprez, które w weekend mają słabsze obłożenie, żeby zaproponowały specjalne oferty cenowe. Ważna jest też promocja poza regionem: we Wrocławiu, Katowicach. Jeśli złoży się na nią kilku organizatorów imprez, to koszty będą dużo niższe.

Nawet zakładając taki podział kosztów, miejska spółka, jaką jest CWK, ma ograniczone możliwości finansowe...
Są trudności z przekształceniem CWK w niezależną spółkę w związku ze zrealizowaniem budowy centrum z pieniędzy unijnych. Wydaje się, że musimy przeczekać okres, który zobowiązuje miasto do utrzymania tej formuły. Nie przeszkadza to jednak w szukaniu partnerów do współpracy przy realizacji projektów, które mają przyciągnąć tu więcej zwiedzających.Sprzyja temu lokalizacja centrum przy Parku Naukowo-Technologicznym, CH Karolinka, firmach ze strefy ekonomicznej, które wkrótce będą miały tu bezpośredni dojazd budowaną właśnie drogą. Po drugiej stronie ulicy Wrocławskiej są kolejne firmy i powstaje centrum biznesowe  Fundacji Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Liczę, że we współpracy uda nam się stworzyć w tym miejscu Opola otoczenie przyjazne biznesowi.

W jaki sposób może to robić CWK?
M.in. przez organizowanie imprez dla profesjonalistów, np. motoryzacyjnej połączonej z giełdą kooperacyjną. Myślimy nad modyfikacją formuły Kongresu Spożywczego, który ma stać się okazją do nawiązania kooperacji między firmami z tej branży z Polski i naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska