Wiadomo już, kiedy gotowy będzie cały opolski odcinek drogi ekspresowej S11. Oto jej przebieg na trasie Olesno - Kluczbork - Byczyna

Mirosław Dragon
Taki będzie dokładny przebieg drogi ekspresowej S11 od obwodnicy Olesna, przez Kluczbork, Byczynę, aż do obwodnicy Kępna.
Taki będzie dokładny przebieg drogi ekspresowej S11 od obwodnicy Olesna, przez Kluczbork, Byczynę, aż do obwodnicy Kępna. Kolaż MD
Podpisano już umowy na budowę kolejnych dwóch odcinków drogi ekspresowej S11. Są to kolejne etapy drugiej i jednocześnie ostatniej opolskiej części drogi S11. Chodzi o 46-kilometrowy kawałek „jedenastki" od obwodnicy Olesna aż do Kępna. Opolszczyzna zyska do końca tej dekady drugą dwupasmową drogę szybkiego ruchu. Dla regionu to będzie jak druga obwodnica.

- - Podpisaliśmy umowę na budowę 10,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Gotartowem i początkiem obwodnicy Olesna. - informuje Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

Wcześniej opolski oddział GDDKiA podpisał umowę na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami. Są to dwa z trzech odcinków 46-kilometrowej trasy, które będą budowane w najbliższym czasie.

46-kilometrowy kawałek planowanej drogi ekspresowej S11 podzielony został bowiem na trzy odcinki realizacyjne:

 1. Kępno – Siemianice (12,5 km długości),
 2. Siemianice – Gotartów (22,8 km),
 3. Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km).

Z tego 31 kilometrów trasy przebiegać będzie przez województwo opolskie.

Ale mimo iż odcinek S11 Kępno – Siemianice leży na terenie województwa wielkopolskiego, to inwestycję przeprowadzi opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 • Wartość umowy na budowę odcinka Kępno - Siemianice wynosi 375,65 miliona złotych.
 • Koszt budowy odcinka Olesno - Kluczbork - Gotartów wynosi 464,9 miliona złotych

Zobacz dokładny przebieg S11 w województwie opolskim na odcinku - Byczyna - Kluczbork - Olesno.

Czas realizacji wynosi 39 miesięcy (bez okresów zimowych, czyli w praktyce 4 lata. Przetarg wygrała firma Polaqua, która za zadanie będzie mieć przygotowanie projektu budowlanego oraz realizację prac.

Na jakim etapie są kolejne odcinki planowanej drogi ekspresowej S11

- Ofertę firmy Polaqua wskazaliśmy jako najkorzystniejszą także w przetargu na realizację odcinka Siemianice – Gotartów o długości 22,7 km. Wartość tej oferty to 523.152.279 zł - mówi Agata Andruszewska. - Jeden z konkurentów złożył odwołanie od rozstrzygnięcia, jednak Krajowa Izba Odwoławcza w całości je odrzuciła i od podpisania umowy dzieli nas tylko otrzymanie pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Będzie to odcinek drogi S11 przez Byczynę, aż pod Kluczbork.

Na nowych odcinkach drogi S11 zaplanowano budowę kolejnych węzłów drogowych: Byczyna, Kluczbork Północ oraz Kluczbork Południe. Za węzłem Kluczbork Północ planowana jest lokalizacja Miejsc Obsługi Podróżnych po obu stronach drogi. W rejonie tego węzła planowana jest również budowa Obwodu Utrzymania Drogi.

Jeśli wygrają najniższe oferty z przetargów, budowa 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 kosztować będzie 1,288 miliarda złotych. Według zapewnień rządu na budowę drugiego opolskiego odcinka S11 zabezpieczono już w budżecie 2,5 miliarda zł.

Jak wyglądać będzie kolejny opolski odcinek drogi ekspresowej S11

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S11 połączy oddaną w lipcu 2023 r. do użytku obwodnicę Olesna z obwodnicą Kępna. Ten kawałek S11 będzie miał dokładnie 45,8 kilometra długości i dwa pasy ruchu w każdą stronę.

 • Początek tego odcinka S11 zlokalizowany będzie na terenie województwa wielkopolskiego (na długości 12 km), łącząc się z oddaną do użytku w 2021 r. obwodnicą Kępna.
 • Dalej 3-kilometrowa część trasy zlokalizowana będzie na terenie województwa łódzkiego.
 • Najdłuższy kawałek, bo aż 31 kilometrów drogi, przebiegać będzie na terenie województwa opolskiego, przez gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie.
 • Koniec tego odcinka połączy się z oddaną niedawno do użytku obwodnicą Olesna.

Zbudowany zostanie rekomendowany przez GDDKiA wariant przebiegu drogi (W2B, tj. wariant żółto-zielony). Ten wariant od północy omija Kluczbork i Byczynę, a na końcu łączy się z obwodnicą Kępna.

Kiedy gotowa będzie cała droga ekspresowa S11 na terenie województwa opolskiego

Aktualny harmonogram zakłada oddanie do ruchu opolskiego odcinka drogi ekspresowej S11 w 2028 roku. S11 w sumie będzie miała 55 kilometrów na terenie województwa opolskiego.

Budowana droga ekspresowa S11 jest kluczowym szlakiem komunikacyjnym dla północnej części Opolszczyzny. Będzie miała takie znaczenie, jak autostrada A4 dla środkowej i południowej części województwa opolskiego. Przez Opolszczyznę przebiega 56 kilometrów tej trasy: przez powiat oleski i kluczborski.

Gotowa jest już obwodnica Olesna.

Została oddana do użytku w lipcu 2023 roku. Obwodnicą Olesna dwupasmowa droga jest tylko przy okazji, bo przede wszystkim jest to 25-kilometrowy kawałek drogi ekspresowej S11. Biegnie od granic województwa opolskiego i śląskiego (za wioską Łomnica) przez Olesno, aż do Kolonii Ciarka, w pobliżu Kluczborka.

46-kilometrowy odcinek S11 przebiega przez teren aż trzech województw, ale wykonawcą całości będzie opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na 46-kilometrowym odcinku będą cztery węzły drogowe z wjazdami na S11:

 • Kluczbork Północ,
 • Kluczbork Południe,
 • Byczyna,
 • Siemianice.

Za węzłem Kluczbork Północ, czyli w okolicach Galerii Miodowej, będzie zlokalizowany parking z toaletami (po obu stronach drogi ekspresowej), stacją paliw i restauracją.

Budowa 46-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 11 od obwodnicy Olesna do obwodnicy Kępna planowana jest na lata 2025-27.

od 16 lat

Kiedy będzie gotowa cała droga ekspresowa S11

Droga ekspresowa S11 ma być gotowa według planów w 2030 roku. Całkowita trasa S11 będzie mieć 550 kilometrów i połączy aglomerację górnośląską z Pomorzem Środkowym. Prowadzi z Pyrzowic, przez Poznań, Koszalin, aż do Kołobrzegu.

Po zbudowaniu całej drogi ekspresowej S11 pokonanie trasy z północy na południe Polski - z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 - zajmie samochodem osobowym tylko nieco ponad 5 godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska