Słownik studenckich terminów stosowanych

Kat
Naszym pierwszorocznym podpowiadamy, co znaczą terminy, którymi tu i ówdzie się operuje, a których za nic w świecie nie da się przełożyć na słownik rodem ze szkół średnich.

Przysposobienie biblioteczne - zajęcia, w których uczestniczyć trzeba - bo potrzebny jest wpis, ale nie zdarzyło się jeszcze, żeby student założył konto bez pomocy przemiłych pań bibliotekarek.
Karta biblioteczna - zalaminowany papierek formatu 9 na 6 cm, z którego dla przyzwoitości warto skorzystać minimum kilka razy w trakcie studiów.
Tutor - ktoś na kształt wychowawcy. Opiekuje się kilkuosobową grupą. Warto wiedzieć, kto jest twoim tutorem, bo to człowiek, który pomoże Ci w razie potrzeby i bronić będzie jak lew własną piersią (w tym względzie lepsze są tutorki).
Wykład - czas wolny, który można spędzić z grupą w towarzystwie wykładowcy. Na wykładach poruszane są kwestie wielce istotne.
Ćwiczenia - tu przydadzą się licealne nawyki. Być trzeba, czasem dobrze podnieść łapkę, a gest ten dobrze zakończyć inteligentną konkluzją podsumowującą wiadomości, które skrupulatnie sprzedał osobie prowadzącej zajęcia bardziej obowiązkowy kolega z grupy. Taki błysk intelektu procentuje błyskiem uznania w profesorskich oczach.
Kolokwium - coś, nad czym rozpisywać się przykro. Po prostu sprawdzian.
Indeks - dokument najwyższej wagi. Waży tym więcej, im dłużej jest w użytku. Proponuję nie przeważać wpisami w dodatkowe rubryki. Nadwaga zdecydowanie nie jest wskazana. PS. Traktujcie to jak księgę wpisów. Po latach będziecie przeglądać jak pamiętnik z czasów szkolnych. Trzeba się trochę pogimnastykować - patrz: przemierzyć setki kilometrów - ale jaka satysfakcja! PS2. Podobno odpowiednie zgięcie ostatniej strony gwarantuje powodzenie...
Karta zaliczeń - dokument przejściowy (dosłownie! - patrz metoda zdobywania wpisów do indeksu). Odbieracie tuż przed sesją, oddajecie tuż po. Najlepiej być w jej posiadaniu jak najkrócej.
Dziekanat - miejsce tajemne. Odwiedzamy je zwykle raz na pół roku celem złożenia wzorowo wypełnionego indeksu. Rada starszych, bardziej doświadczonych: sprawdzaj godziny otwarcia i przychodź kwadrans później, by wyjść najpóźniej kwadrans przed ponownym zakluczeniem!
Średnia kierunkowa - średnia, którą warto przeskoczyć - minimum dwie, trzy dziesiąte. Przemnożyć, podzielić, dodać i odjąć i cierpliwie czekać, aż potwierdzą się zapewnienia, że nauka popłaca.
Piastonalia - esencja studiów. Tzw. dni kultury studenckiej. Feler Piastonaliów - odbywają się tylko raz w roku późną wiosną i trwają tylko trzy dni... No i jak tu się ukulturalniać?
Sesja - no przecież nie zepsujemy Wam nastroju na początek. Poczekajcie do stycznia...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska