Smog w Opolu. Na pomnikach pojawiły się maseczki smogowe. Będą też duże miejskie maski w dzielnicach [WIDEO]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opolski Alarm Smogowy - konferencja w sprawie wniosku o rezolucję do rządu oraz o inicjatywie rozmieszczania dużych masek na terenie miasta Piotr Guzik
Opolski Alarm Smogowy planuje rozmieścić w szeregu dzielnic miasta wielkie maski antysmogowe z dużych płacht materiału. - Chcemy pokazać, że stan powietrza w Opolu jest daleki od normy - mówią i apelują do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, by wyszedł z inicjatywą rezolucji do polskiego rządu, aby ten wprowadził w Polsce klimatyczny stan wyjątkowy.

Opolski Alarm Smogowy zorganizował konferencję w tej sprawie akurat 14 listopada, ponieważ akurat wtedy przypada Światowy Dzień Czystego Powietrza. Aktywiści rozpoczęli od przeróbki piosenki zespołu Perfect pt. "Nie chcemy smogu", do której słowa napisał Łukasz Berlik, a wykonał Janusz Sułek.

- Negatywne zmiany klimatyczne postępują. Rząd Wielkiej Brytanii już wprowadził taki stan. Inne kraje się do tego przymierzają. Ogłoszenie takiego stanu jest w gestii władz centralnych. Dlatego miasta apelują do nich o takie działania - mówi dr Krystyna Słodczyk z OAS.

- Rezolucje z apelem do polskiego rządu w tej sprawie podjęli już radni w Krakowie, Łodzi i Warszawie. Nie chcemy, by Opole było gorsze. I dlatego złożyliśmy w ratuszu pisemną prośbę do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wyszedł on z inicjatywą do radnych i przygotował projekt rezolucji z podobnym apelem - wskazuje ekolożka.

Smog w Opolu i regionie. Roczne limity przekroczone

Aktywiści zwracają też uwagę na fakt, że w tym roku w szeregu miast w woj. opolskim przekroczono limit 35. dni, podczas których dopuszczalne jest przekroczenie norm jakości powietrza.

Czytaj także

- W Zdzieszowicach takich dni było już 48, w Kędzierzynie-Koźlu 46, a w Opolu 40. W Oleśnie czy Prudniku brakuje jeszcze kilku dni, aby przekroczyć wspomniany limit. Do końca tego roku mamy jeszcze 1,5 miesiąca, dlatego można się spodziewać, że dni z przekroczeniami norm będzie jeszcze więcej - mówi Janusz Piotrowski z OAS.

Grzegorz Ostromecki z OAS wskazuje, że podczas gdy w Opolu było w tym roku 40 dni z przekroczeniem dobowych norm jakości powietrza, to we Wrocławiu było ich 20. - Tamtejszy samorząd aktywnie działa i reaguje na problem zanieczyszczenia powietrza. Wyniki pomiarów w Opolu wskazują tymczasem, że działania miasta w tym względzie są mało skuteczne - mówi.

Aktywiści są zdania, że o ile urzędnicy zdają się problemu nie widzieć, to dostrzegają go mieszkańcy. Dowodem mają być maseczki antysmogowe pojawiające się na pomnikach i rzeźbach w centrum Opola, w tym na rynku czy na Wzgórzu Uniwersyteckim.

Smog w Opolu. Jak jest w dzielnicach?

Janusz Piotrowski pokazuje filtr z oczyszczacza powietrza, wzięty z wentylatora filtrującego powietrze z zewnątrz do wewnątrz w jednym z budynków w centrum Opola. - Działał od początku października do początku listopada. Jest czarny. Tym właśnie oddychamy - stwierdza.

Działacz OAS wskazuje, że o ile dane dla całego miasta są zatrważające, o tyle w dzielnicach jest jeszcze gorzej. - Przykładem Groszowice. Kilka dni temu w szczytowym momencie czujniki platformy Airly wskazywały, że stężenie pyłu PM10 wynosi tam ponad 1350 proc. normy! Mamy połowę listopada, a w ciągu tego miesiąca było tam aż sześć dni z przekroczeniem dobowych norm jakości powietrza - opisuje.

Czytaj także

Janusz Piotrowski pyta, dlaczego służby miejskie nie reagują na takie sytuacje. - Wspomniany szczytowy pomiar mógłby sugerować, że coś się w Groszowicach pali. Sprawdziliśmy w straży pożarnej, nic takiego nie miało miejsca. Skoro Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego działa tego w budynku Straży Miejskiej, to co stało na przeszkodzie, by wysłać tam patrol aby sprawdził kto tam tak kopci, by dokonał kontroli? - pyta.

Duże maski antysmogowe dla miasta

Dlatego Opolski Alarm Smogowy zamierza rozmieścić na terenie Opola "maski smogowe dla miasta".

- To duże płachty materiału, które wkrótce pojawią się na Pasiece, w Chmielowicach i w Grudzicach. Staramy się też o udostępnienie przestrzeni w innych dzielnicach Opola. Będziemy dokumentować to, jak zmieniają kolor. To będzie najlepszy dowód na to, jak źle jest z powietrzem w mieście - argumentuje dr Krystyna Słodczyk.

Ratusz: Działamy na rzecz ochrony powietrza

- Wkrótce działalność rozpocznie nowy rząd i wierzymy, że zacznie intensywniej działać na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości będziemy inicjować podobne rezolucje - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza i dodaje, Opole jest członkiem samorządowej koalicji na rzecz neutralności klimatycznej, która ma być osiągnięta do 2050 r.

- W kwietniu 2018 r. na wniosek prezydenta rada miasta Opola podjęła uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego przywrócenia przez NFOŚiGW programu KAWKA i w sprawie rozszerzenia programu „STOP SMOG”. Uchwała trafiła na biurko premiera - zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak.

- Poza tym, nie czekając na rozwiązania centralne miasto realizuje i finansuje własne projekty. Posiada program, uznany za jedną z najlepszych inwestycji samorządowych w kraju. Mowa o dopłatach przy wymianie źródeł ciepła, w ramach którego tylko w ubiegłym roku wymieniliśmy prawie pół tysiąca pieców. Obecnie przygotowaliśmy zmianę zasad udzielania dotacji i od nowego roku nie będą one przyznawane do pieców na paliwo węglowe, nawet jeśli spełnią wymagania klasy 5, czy Ekoprojektu. Budujemy centra przesiadkowe, inwestujemy w komunikację miejską - wylicza pani rzecznik.

"Daleko nam do problemów innych miast"

Katarzyna Oborska-Marciniak stwierdza, że Opole, tak ja wszystkie inne miasta w kraju, ma dni z przekroczeniami norm jakości powietrza.

- Daleko nam jednak do takich miast jak Nowy Targ, Nowa Ruda, Rybnik, które notują przekroczenia ponad sto razy w roku, Pszczyna natomiast ma ich 125. Według danych WIOŚ w Opolu w ubiegłym roku mieliśmy 60 takich dni - wskazuje.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista
14 listopada, 18:48, olle:

Aktywiści czyli komórki rakowe na społeczeństwie, nie przejmować się ich apelami

Nie przejmuj się komórki rakowe przyjdą też do ciebie, razem ze smogiem

C
Cayt London

Ekoprzyglupy najpierw bredza a potem zostaja ekoterrorystami ciekawe tylko ze te lewusy nie protestuja w ,,warsiafce,,gdzie ,,czaskoski,,zatruwa odpadami cala polske widac ktos kto ich sponsoruje wydal I’m taki rozkaz guess who??

G
Gość
14 listopada, 12:17, Gość:

Nie, bo Nie! to jest to co proponuje od lat Alarm... czy ci sami ludzie pod inną nazwą. Trasa średnicowa? Nie! Trasa przez czubek Bolka? Nie! Zablokujcie jeszcze Reymonta i Sienkiewicza żeby przejazd przez miasto był jeszcze wolniejszy i trudniejszy, a przewiew spalin bardziej ograniczony. Miasto rozwija się nie wzdłuż Odry, a w poprzek i ruch musi być udrożniony, a nie blokowany wtedy smogu będzie mniej , a może wcale.

Tak to jest jak kiepskiej klasy pracownik naukowy, wykładacz towaru z Tesco i tym podobni sfrustrowani że ich mieszkańcy na radnych nie wybrali nie mają co robić z czasem wolnym..... pojawia się frustracja że nikt ich nie słucha i dopuszczaja się aktów wandalizmu po prostu. Wstyd bo jakoś mieszkańcom nie ruszą tyłka by pomóc napisać wniosek o wymianę pieca chociazby.

G
Gość

A konserwanty w produktach wam nie szkodzą?A mleko ,ktore sie nie zwarzy?

A ten randap na chwasty,którym skwerki ,chodniczki aby trawa nie wyrosla sie opryskuje nie szkodzi?

I
Igma
14 listopada, 15:50, Gość:

Mamy "tylko" 60 dni z przekroczonymi normami, to się nazywa dobre samopoczucie pani rzecznik

14 listopada, 17:46, Gość:

Pani rzecznik zapomina, ze sprzyja nam ciepla zima, ciepla jesien. Sezon grzewczy się nie rozkrecil.

Ale coz pani rzecznik kasiore bierze za PR. Taka jej rola. Wiśniewski prezydent jest mistrzem autoreklamy.

15 listopada, 13:23, Gość:

Nie Piszcie bzdur,że smog zabija. Alergie,Pochp,astmy i problemy zdrowotne to nie zabojca smog tylko zanieczyszczenia powietrza np.benzynem,itp,itd,nasze kochane samochody, motocykle,samoloty zwiekszona ilość a czasem widać bezsensowne smugi na niebie,substancje chemiczne znajdujące się w naszej zywnosci,lacznie ze slodyczzmi,napoje w kartonach,plastikach,niby witaminy a wywołujące alergie,nowotwory.Nawet wędliny są zabronione dla alergików .Dlaczego?Ale najlepiej zwalic na smog.Wiem trzeba czytać i nie kupować badziewia.Tak mówi pulmologa,alergolog i laryngolog. Zwróćcie na te sprawy uwagę i co nam chcą sprzedać w sklepach. Wiem z doświadczenia.Chcesz być zdrowy nie jedz takich produktów i nie pij takich cudów witaminowych,napoi w pudelkach jak i tez plastikowych opracowaniach.

Masz racje.

Smog nie zabija.

Smok został zabity

w Krakowie, gdy nad polskimi ziemiami zapanował król Kwak - Kwaczenko.

G
Gość
14 listopada, 15:50, Gość:

Mamy "tylko" 60 dni z przekroczonymi normami, to się nazywa dobre samopoczucie pani rzecznik

14 listopada, 17:46, Gość:

Pani rzecznik zapomina, ze sprzyja nam ciepla zima, ciepla jesien. Sezon grzewczy się nie rozkrecil.

Ale coz pani rzecznik kasiore bierze za PR. Taka jej rola. Wiśniewski prezydent jest mistrzem autoreklamy.

Nie Piszcie bzdur,że smog zabija. Alergie,Pochp,astmy i problemy zdrowotne to nie zabojca smog tylko zanieczyszczenia powietrza np.benzynem,itp,itd,nasze kochane samochody, motocykle,samoloty zwiekszona ilość a czasem widać bezsensowne smugi na niebie,substancje chemiczne znajdujące się w naszej zywnosci,lacznie ze slodyczzmi,napoje w kartonach,plastikach,niby witaminy a wywołujące alergie,nowotwory.Nawet wędliny są zabronione dla alergików .Dlaczego?Ale najlepiej zwalic na smog.Wiem trzeba czytać i nie kupować badziewia.Tak mówi pulmologa,alergolog i laryngolog. Zwróćcie na te sprawy uwagę i co nam chcą sprzedać w sklepach. Wiem z doświadczenia.Chcesz być zdrowy nie jedz takich produktów i nie pij takich cudów witaminowych,napoi w pudelkach jak i tez plastikowych opracowaniach.

T
Ten

Curwa, ale kyrk😱😂😂😂😂😂😂

ś
śmieszni ludzie

Za wchdzenie na pomniki mandat się należy!!! Sobie niech maski założą!!!

o
olle

Aktywiści czyli komórki rakowe na społeczeństwie, nie przejmować się ich apelami

G
Gość
14 listopada, 15:50, Gość:

Mamy "tylko" 60 dni z przekroczonymi normami, to się nazywa dobre samopoczucie pani rzecznik

Pani rzecznik zapomina, ze sprzyja nam ciepla zima, ciepla jesien. Sezon grzewczy się nie rozkrecil.

Ale coz pani rzecznik kasiore bierze za PR. Taka jej rola. Wiśniewski prezydent jest mistrzem autoreklamy.

G
Gość
14 listopada, 17:06, Szczery:

W Dąbrowie Niemodlińskiej obok dworca zalega ogromna góra śmieci...aktywistów brak

Ale Tobie chyba to nie przeszkadza? Czy zrobiłeś cos w tym tmacie?

G
Gość
14 listopada, 14:32, Gość:

Pajace do pracy A nie jakieś wymysly ze smogiem. Nie mają co robić .Głupota goni głupotę. Jak nie stonka to korniki,jak nie czad to smog!!!Świat chory.Europa chora i w Polsce są pajace maślano przez Brukselkę

14 listopada, 15:48, Realista:

Według ciebie i tobie podobnym, smog lewaki wymyśliły, a wystarczy przecież, żeby Biskup odprawił mszę i smog zniknie. Jak wygląda człowiek który umiera na raka płuc idź i zobacz na pulmonologię, byłem widziałem. Życzę ci zdrowia mimo wszystko

On nie ma czasu, bo być może jeszcze jest zdrowy, jeszcze ma zdrowe dzieci.

Potem jest lament, skad alergie, skad nowotwor pluc, przeciez nie pale, moje dziecko tez nie.

Brak jest zrozumienia, ze te "pajace" wołają na ratunek każdemu.

G
Gość
14 listopada, 14:32, Gość:

Pajace do pracy A nie jakieś wymysly ze smogiem. Nie mają co robić .Głupota goni głupotę. Jak nie stonka to korniki,jak nie czad to smog!!!Świat chory.Europa chora i w Polsce są pajace maślano przez Brukselkę

Chorzy sa tacy ludzie jak ty. Na lenistwo, na społeczną ślepota, nq konsumpcjonizm, na wybiomurczość.

Mamy prawo do czystego powietrza, mamy prawo do zdrowia.

G
Gość
14 listopada, 12:17, Gość:

Nie, bo Nie! to jest to co proponuje od lat Alarm... czy ci sami ludzie pod inną nazwą. Trasa średnicowa? Nie! Trasa przez czubek Bolka? Nie! Zablokujcie jeszcze Reymonta i Sienkiewicza żeby przejazd przez miasto był jeszcze wolniejszy i trudniejszy, a przewiew spalin bardziej ograniczony. Miasto rozwija się nie wzdłuż Odry, a w poprzek i ruch musi być udrożniony, a nie blokowany wtedy smogu będzie mniej , a może wcale.

Samochód w naszym kraju stanowi maly problem w kwestii zanieczywzczenia powietrza. Niech mnie ktos poprawi ale chyba 8 %.

Problem jest w piecach, Koninkach , zakladach. . .

Oczywiscie nie zmienia to faktu ze i trasa srednicowa przydalaby sie i pare wspomnianych rzeczy rowniez. Bo i o te 8 % warto powalczyc.

S
Szczery

W Dąbrowie Niemodlińskiej obok dworca zalega ogromna góra śmieci...aktywistów brak

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3