Sojusz przeciwko oszustom. Będą bronić seniorów przed zorganizowaną przestępczością

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Problem rośnie lawinowo, w skrajnych przypadkach ludzie tracą cały dorobek życia. Policja i wojewoda opolski zaprosili kilka instytucji do współpracy w uświadamianiu seniorów o zagrożeniu oszustwami.

- Na służbowy telefon dostałem informację, że jak nie zapłacę jakieś kwoty wyrównania, to wyłączą prąd w urzędzie wojewódzkim. Przekraczamy granice absurdu – komentował wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

We wtorek 4 kwietnia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim kilka instytucji podpisało sojusz i zadeklarowało współpracę przy systemowym ostrzeganiu starszych osób przez zagrożeniem oszustwami internetowymi czy telefonicznymi.

- Stoją za tym profesjonalnie zorganizowane grupy, których szefowie czasem przebywają za granicą, co wymaga szczególnych procedur, żeby ich skutecznie ścigać. To nie są osoby przypadkowe – mówiła na spotkaniu Liliana Kapera - Kopczyk, prokurator okręgowy w Opolu.

W 2022 roku ofiarą przestępstw z wykorzystaniem e bankowości i pishingu padło 43 mieszkańców Opolszczyzny w wieku powyżej 60 lat. Rok wcześniej poszkodowanych było o połowę mniej, a suma strat czterokrotnie niższa.

Na podobnym poziomie (ok. 70 przypadków rocznie) utrzymuje się liczba przestępstw z wykorzystaniem metody „na policjanta” i innych oszustw telefonicznych. Łącznie seniorzy stracili w ubiegłym roku prawie 5 mln złotych. Organom ścigania udało się odzyskać 600 tysięcy. Straty w całym kraju dochodzą do 100 mln zł.

Przestępcy wykorzystują szczególnie starszych ludzi, bowiem oni są bardziej ufni od młodego pokolenia. I cały czas doskonalą metody działania i perswazji.

Policja od dawna prowadzi szeroką akcję informacyjną wśród seniorów, ostrzegając ich przed zagrożeniami. Podobnie robią inne instytucje, pod które często podszywają się oszuści: banki, ZUS, KRUS, Zakład Energetyczny. Teraz wszyscy zadeklarowali współpracę w programie, przygotowanym przez komendę wojewódzką w Opolu.

Do porozumienia przystąpiło też opolskie Kuratorium Oświaty. Uczniowie, rodzice uczniów będą w szkołach angażowani do tego, aby ostrzegać swoje babcie i dziadków. Celem autorów projektu jest obniżenie liczby oszukanych o co najmniej 10 procent.

- Zwracamy się do całej opinii społecznej: Przestrzegajmy wszyscy starszych ludzi. Nawet i 90 procent tego rodzaju informacji przez sms czy telefon ma na celu oszukanie ludzi – apeluje wojewoda Sławomir Kłosowski.

Policja szczególnie mocno chce współpracować z bankami. To ich pracownicy często ratują starszych klientów przed wypłaceniem całych oszczędności życiowych, żeby przekazać je oszustom podszywającym się pod wnuczka czy policjanta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska