Sport i kultura to też jest biznes

fot. Klaudia Bochenek
Nysa do wszelakich imprez wykorzystuje fortyfikacje. Dzięki temu to jedne z najsłynniejszych tego typu atrakcji turystycznych w Polsce.
Nysa do wszelakich imprez wykorzystuje fortyfikacje. Dzięki temu to jedne z najsłynniejszych tego typu atrakcji turystycznych w Polsce. fot. Klaudia Bochenek
Niektóre samorządy rozumieją, że rozwój nie musi polegać wyłącznie na tworzeniu stref ekonomicznych i otwieraniu fabryk. Doskonale wiedzą o tym na przykład w Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, ale i małych Rudnikach.

Podrudnicka Bobrowa słynie z pojedynków drwali. W samych Rudnikach odbywają się jedyne na świecie Spotkania Muzyków Jazzowych na Wsi. Właśnie dzięki takim niezwykłym imprezom do gminy przyjechał reżyser Andrzej Wajda, który zgodził się, by szkołę nazwano jego imieniem.

Podobną siłę przebicia ma podprószkowski Winów, który hoduje winorośl, malutki Kuniów czy Brynica, które atrakcjami turystycznymi i znakomitą organizacją mogłyby obdzielić pół województwa.

Na widowiskowość w historycznym wydaniu stawia Nysa. To tu w odnowionym forcie na pamiątkę bitwy z 1807 roku organizuje się w lipcu wielką inscenizację. Miesiąc później w ramach Metalowej Twierdzy Nysa ożywiają się miłośnicy ostrych brzmień. Dzięki temu zabytek i miasto kwitną, zaś nazwa "fortyfikacje" odmieniana jest przez wszystkie przypadki.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Ci, którzy lubią wielka rywalizację i morderczy wysiłek na pewno słyszeli o Kędzierzynie-Koźlu, bo tu z całego świata zjeżdżają fani triathlonu. Organizując puchar Europy miasto ściąga do siebie zawodników, media i kibiców. Dzięki temu Kędzierzyn-Koźle jest postrzegane nie tylko przez pryzmat wielkiej siatkówki.

- Mamy wieli znakomitych sportowców i dobre warunki, grzechem byłoby tego nie wykorzystać - tłumaczy Adam Wołowski z wydziału sportu w kędzierzyńskim ratuszu, który na samych siatkarzy wydaje rocznie blisko milion złotych.

Na sport postawiły m.in. Kluczbork, Zdzieszowice czy Dobrzeń Wielki. To właśnie dzięki finansowemu (blisko milion zł rocznie) i organizacyjnemu (utrzymanie stadionu) wsparciu miasta kluczborski MKS przebojem wszedł do I ligi, Zdzieszowice znakomicie prowadzą w lidze III, a mały (choć bogaty) Dobrzeń ma bazę sportową, jakiej nie powstydziłoby się żadne wojewódzkie miasto.

- Dotujemy klub licząc nie tylko na sukcesy, ale na to, aby nasza młodzież miała gdzie trenować - wyjaśnia Ryszard Śnieżek, wójt Dobrzenia Wielkiego, który teraz planuje budowę aquaparku.

Co prawda o gminie nie mówi się w Polsce wiele, ale dzięki temu właśnie tu chętnie budują swoje domy opolanie. A to już jest lokalny sukces.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska