Spotkanie noworoczno-opłatkowe opolskich pracowników nauki. To był wieczór dobrych życzeń

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Życzenia noworoczne wymieniają i dzielą się opłatkiem biskup opolski Andrzej Czaja i rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf. Politechnika planuje otworzyć nowe kierunki studiów - lotnictwo i wzornictwo przemysłowe. Chce też przyjąć studentów z Indii.
Życzenia noworoczne wymieniają i dzielą się opłatkiem biskup opolski Andrzej Czaja i rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf. Politechnika planuje otworzyć nowe kierunki studiów - lotnictwo i wzornictwo przemysłowe. Chce też przyjąć studentów z Indii. Sławomir Mielnik
Przedstawiciele świata nauki z opłatkiem w ręku składali sobie w środę noworoczne życzenia. Rektorów trzech opolskich uczelni zapytaliśmy o plany i zamierzenia na rozpoczęty 2018 rok.

Do auli seminaryjnej na spotkanie opłatkowo-noworoczne zaprosili nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych wyższych uczelni i instytutów badawczych Opola dziekan Wydziału Teologicznego UO, ks. prof. Radosław Chałupniak i duszpasterz nauczycieli akademickich, ks. prof. Marcin Worbs.

Świąteczny klimat pomógł podtrzymać – prezentując koncert kolęd – chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego pod batutą ks. prof. Grzegorza Poźniaka.

Jako pierwsi życzenia noworoczne złożyli zebranym rektorzy trzech opolskich uczelni. Prof. Marek Masnyk (UO) wygłosił refleksję na temat czasu. Przyznał, że w młodości sądzimy, że życie jest przyjemnością, w wieku dojrzałym, że obowiązkiem, a na końcu przychodzi refleksja, że jest przyjemnością wykonywania obowiązków. I tej przyjemności życzył zebranym.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor PO, swoje życzenia umieścił w kontekście wiersza Norwida „Opłatek”. - Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie – cytował.

Prof. Marian Duczmal (WSZiA) życzył obecnym w nowym roku spotkań z drugim człowiekiem w duchu prawdy, miłości, ufności i wdzięczności.

Rektorów zapytaliśmy o plany na 2018 rok. - Jest plan rozwoju Collegium Medicum – mówi rektor UO – by na wiosnę 2019 „meblować” w nim wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia pełnego cyklu dydaktycznego. Drugim zadaniem jest prószkowska Pomologia. Chcemy też zamknąć modernizację obiektu przy Oleskiej 48, by miał bardziej nowoczesny i przyjazny dla studentów kształt. Mam też nadzieję, że algorytm dotacji, w myśl nowej ustawy, będzie wzmacniał uczelnie w takich ośrodkach jak Opole, Zielona Góra czy Rzeszów.

- Prowadzimy rekrutację lutową – przypomina rektor WSZiA. - Proponujemy prawie 40 specjalności na studiach podyplomowych od kierunków pedagogicznych, przez zarządzanie po resocjalizację i finanse. Studenci mogą sami wybierać wykłady. A na początku semestru proponować, z kim chcą odbyć ciekawe spotkania. Mamy wielu studentów z Ukrainy, którym proponujemy dodatkowe zajęcia z języka polskiego i angielskiego oraz pomoc przy tłumaczeniu dokumentów itp. Przygotowujemy się też do kategoryzacji uczelni.

- Otwieramy nowe kierunki studiów w miejsce tych, które przestają być w regionie potrzebne – zapowiada rektor PO. - W tym roku będzie to lotnictwo i wzornictwo przemysłowe. Ludzie latają coraz częściej swoimi samolotami, potrzebują serwisowania. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jest w Opolu firma, która wyposaża kokpity do samochodów. Ma zatrudniać docelowo 700 osób. W planie jest termomodernizacja budynków przy Mikołajczyka i Katowickiej. Stawiamy na internacjonalizację. Wkrótce nasze kierunki powinni zasilić studenci z Indii. Pięćdziesięciu jest już zarekrutowanych na ścieżkach angielskojęzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska