Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem tegorocznej Nagrody Nike w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Zbigniew Rokita, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "Kajś" spotka się w sobotę (27 listopada) z czytelnikami w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie zaplanowano na godzinę 15.

W ramach spotkania zaprezentowana zostanie książka "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", za którą Rokita odebrał podwójną Nagrodę Nike 2021 - zarówno od jury, jak i czytelników.

Zbigniew Rokita to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

"Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte" - czytamy w osobistym wyznaniu autora.

"Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia" - opisuje.

Wojciech Szot w recenzji książki pisze tak: "Zbigniew Rokita w „Kajś” choć porusza dziesiątki tematów, od historii po język i śląską topografię, opowiadając losy własnej rodziny i wielu innych osób, pokazuje, że wielowątkowa opowieść może być spójna, a dla czytelnika, zwłaszcza spoza Śląska, może stać się doskonałą sposobnością do zrozumienia problemów Śląska z Polską".

"Kajś” to niezwykle ważna książka pokazująca skomplikowane meandry historii, zadająca Polakom i Polkom niewygodne pytania o to, czy stosunek wobec Śląska nie jest największym polskim kolonializmem, ale też stawiająca Ślązakom pytanie o to, do czego dążą? Jakiej tożsamości uczą swoje dzieci. Rokicie w dzieciństwie najbliżej było do mitu kresowego, lwowskiej inteligencji z dziadkiem rannym podczas wojny (młodego Zbyszkowi było wszystko jedno podczas jakiej, ważne że można było się pochwalić kombatantem i dopisać mu wiele fascynujących przygód). Jednak „Kajś” to opowieść o odkrywaniu tej przeszłości, którą łatwiej (i bezpieczniej) było wymazać" - podkreśla Szot.

Spotkanie prowadzić będą: Aleksandra Naróg i Bartosz Suwiński.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska