Nasza Loteria

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem tegorocznej Nagrody Nike w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Zbigniew Rokita, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej "Nike" za książkę "Kajś" spotka się w sobotę (27 listopada) z czytelnikami w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie zaplanowano na godzinę 15.

W ramach spotkania zaprezentowana zostanie książka "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", za którą Rokita odebrał podwójną Nagrodę Nike 2021 - zarówno od jury, jak i czytelników.

Zbigniew Rokita to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska.

"Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte" - czytamy w osobistym wyznaniu autora.

"Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia" - opisuje.

Wojciech Szot w recenzji książki pisze tak: "Zbigniew Rokita w „Kajś” choć porusza dziesiątki tematów, od historii po język i śląską topografię, opowiadając losy własnej rodziny i wielu innych osób, pokazuje, że wielowątkowa opowieść może być spójna, a dla czytelnika, zwłaszcza spoza Śląska, może stać się doskonałą sposobnością do zrozumienia problemów Śląska z Polską".

"Kajś” to niezwykle ważna książka pokazująca skomplikowane meandry historii, zadająca Polakom i Polkom niewygodne pytania o to, czy stosunek wobec Śląska nie jest największym polskim kolonializmem, ale też stawiająca Ślązakom pytanie o to, do czego dążą? Jakiej tożsamości uczą swoje dzieci. Rokicie w dzieciństwie najbliżej było do mitu kresowego, lwowskiej inteligencji z dziadkiem rannym podczas wojny (młodego Zbyszkowi było wszystko jedno podczas jakiej, ważne że można było się pochwalić kombatantem i dopisać mu wiele fascynujących przygód). Jednak „Kajś” to opowieść o odkrywaniu tej przeszłości, którą łatwiej (i bezpieczniej) było wymazać" - podkreśla Szot.

Spotkanie prowadzić będą: Aleksandra Naróg i Bartosz Suwiński.

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska