Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Uczniowie po raz ostatni pisali test [TEST, ODPOWIEDZI]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Uczniowie PSP nr 2 w Opolu wychodzili ze sprawdzianu uśmiechnięci i zadowoleni. Niektórzy z zadaniami uporali się pół godziny przed terminem.
Uczniowie PSP nr 2 w Opolu wychodzili ze sprawdzianu uśmiechnięci i zadowoleni. Niektórzy z zadaniami uporali się pół godziny przed terminem. Sławomir Mielnik (O)
7760 uczniów klas szóstych na Opolszczyźnie napisało we wtorek sprawdzian na zakończenie podstawówki. To ostatni taki rocznik, bo MEN likwiduje ten egzamin.

Uczniowie PSP nr 2 w Opolu wychodzili ze sprawdzianu uśmiechnięci i zadowoleni. Niektórzy z zadaniami uporali się pół godziny przed terminem. - Poszło dobrze - zapewniali zgodnie. - Najłatwiejszy był polski, nie było się czego bać - mówią Szymon Kaźmierczak i Maciek Chętnicki.

W pierwszej części szóstoklasiści dostali arkusz zawierający 27 zadań z języka polskiego i matematyki. Pytania z polskiego mogły też poruszać kwestie dotyczące przyrody i historii. - Zadania były bardzo proste - uważa Mateusz Leonczak.

Ale trzeba było też skonstruować samodzielną wypowiedź. Pierwsza to ogłoszenie zachęcające uczniów do udziału w szkolnym spotkaniu ze słynnym podróżnikiem – znawcą kuchni świata. - Ćwiczyliśmy to wiele razy, nic trudnego - mówi Emanuel Sośnicki.

Należało również napisać miniwypracowanie na temat “Warto pomagać innym - kartka z pamiętnika”. - Temat nie był trudny, ale co on ma wspólnego z życiem. Nie prowadzę pamiętnika, moje koleżanki też nie, ale nawet gdybym pisała, to raczej znalazłby się tam zapis o kupionej fajnej bluzce, a nie rozważania na temat pomagania - mówi Wiktoria Biżek.

Matematyka, której zwykle boją się uczniowie tym razem też nie przysporzyła trudności. - Najważniejsze to zdobyć co najmniej 50 procent punktów. Żeby wstydu nie było - uważa Mateusz Wiszniewski. Poza tym ten sprawdzian nie ma żadnego znaczenia.

Szóstoklasiści pisali go ze świadomością, że są ostatnim rocznikiem, który musi się z tym zmierzyć. - To niesprawiedliwe, że naszych młodszych kolegów to ominie, ale trudno. Zawsze ktoś musi być pierwszy, a ktoś ostatni - stwierdził filozoficznie Mateusz.

MEN postanowił oszczędzić stresów kolejnym rocznikom kończącym podstawówkę. To, czego się dzieci nauczyły można sprawdzić w inny sposób. Jaki - jeszcze dokładnie nie wiadomo. Minister Anna Zalewska zapowiada jednak badanie kompetencji uczniów szóstych klas, podobnie jak bada się umiejętności młodszych dzieci bez wprowadzania ich w egzaminacyjny dygot.

Dotychczasowa forma, zdaniem szefowej resortu, nie ma większego sensu, bo nie pełni funkcji selekcyjnej czy rekrutacyjnej, a jedynie diagnostyczną. - To prawda. Uczniowie i tak muszą być przyjęci do rejonowych gimnazjów, więc po co ich denerwować - uważa Joanna Dąbrowska, nauczycielka języka polskiego.

Nawet ten ostatni sprawdzian emocje wśród uczniów budził. - Mieliśmy sporo powtórek na lekcjach, trzeba też było dużo uczyć się w domu - mówi Mateusz Wiszniewski, uczeń PSP nr 2 w Opolu.

Po dzisiejszym sprawdzianie jedyne narzekania dotyczyły arkusza z języka obcego. - Były tam słówka, które widziałem pierwszy raz na oczy - przyznał Emanuel Sośnicki.

Na Opolszczyźnie dzieci zdawały język angielski (97 procent) i niemiecki (3 procent).

Sprawdzianu nie można nie zdać, nie jest określona minimalna liczba punktów, więc każdy wynik się liczy. Nawet zerowy. Do sprawdzianu trzeba jednak przystąpić, bo to jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Od przyszłego roku to się zmieni, wystarczy samo świadectwo.

Po raz pierwszy sprawdzian przeprowadzono w 2002 roku, co wiązało się z reformą oświaty wprowadzaną w ramach programu czterech reform przez rząd Jerzego Buzka.

Wyniki sprawdzianu zostaną ogłoszone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną 27 maja. Zaświadczenia uczniowie otrzymają wraz ze świadectwami szkolnymi 24 czerwca.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2016 - arkusz i odpowiedzi w serwisie Edukacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska