Studenci i absolwenci. Rusza tydzień karier w Opolu

Anna Grudzka
Anna Grudzka
-  Jednym z najważniejszych punktów programu targów będą warsztaty. Dzięki nim chcemy pomóc młodym ludziom wejść na rynek pracy - mówi Łukasz Borecki.
- Jednym z najważniejszych punktów programu targów będą warsztaty. Dzięki nim chcemy pomóc młodym ludziom wejść na rynek pracy - mówi Łukasz Borecki.
Rozmowa z Łukaszem Boreckim, psychologiem z biura karier Uniwersytetu Opolskiego, jednego z organizatorów opolskiej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Karier 2011.

- W przyszłym tygodniu rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Kariery 2011, co to za wydarzenie i do kogo jest skierowane?
- To cykl imprez skierowanych do studentów opolskich uczelni, uczniów, absolwentów i każdego zainteresowanego tematyką rynku pracy i kształtowaniem własnej kariery zawodowej. Organizatorem imprezy są wszystkie opolskie uczelnie oraz Opolska Wojewódzka Komenda OHP, Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, WUP w Opolu i urząd marszałkowski. W ramach OTK odbędą się warsztaty, konkursy, giełdy i spotkania.

- Jak młodzi ludzie odnajdują się na rynku pracy?

- Generalnie sobie radzą, ale oczywiście nie wszyscy zaraz po ukończeniu studiów znaleźli pracę w zawodzie i na satysfakcjonujących warunkach. Na początek trzeba uzbroić się w cierpliwość, inwestować w siebie.

- A przecież zamiast inwestować pracują w barach i sklepach.

- Studenci pracują zwykle w handlu i gastronomii. Nic w tym złego, ponieważ mogą się tam nauczyć obowiązkowości, sumienności, pracy w grupie itp. Poza tym studenci pracujący, więcej czasu niż ci niepracujący poświęcają na zdobywanie dodatkowego doświadczenia. W przypadku absolwentów sytuacja taka ma miejsce szczególnie krótko po uzyskaniu dyplomu. Poszukiwanie lepszej pracy trwa, a trzeba się utrzymać. Są też osoby, którym praca wykonywana na studiach przypadła do gustu i nie chcą jej zmieniać. Natomiast jeżeli pomimo usilnych starań po dłuższym okresie nie udaje się znaleźć satysfakcjonującego zatrudnienia - należy rozważyć zmianę strategii. Po to są biura karier i jest OTK.

- Organizując targi stawiacie na warsztaty.
- Dokładnie tak. Będziemy pracować nad umiejętnościami ułatwiającymi poruszanie się po rynku pracy m.in.: pisanie CV i listu motywacyjnego, zakładanie działalności gospodarczej czy radzenia sobie ze stresem. Zapisy odbywają się przez stronę internetową, a liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty odbędą się w murach opolskich uczelni i szkół, a także w WUP.

- Co poza warsztatami przygotowaliście?

- Równie ważną częścią OTK są debaty z szóstką opolan, którzy robiąc to co lubią odnoszą sukcesy zawodowe. Zachęcam także do udziału w konkursie fotograficznym i literackim. Do wygrania jest publikacja tekstu w nto i praktyka dziennikarska w Radiu Eska. Organizujemy też Grę Miejską "Twister" (do wygrania bezpłatne studia podyplomowe na opolskich uczelniach, także dla studentów i nagrody rzeczowe - od red.). W piątek 21.10 planujemy uroczyste zakończenie połączone z rozdaniem nagród i wręczeniem zaświadczeń o uczestnictwie w szkoleniu. Serdecznie wszystkich zapraszam!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska