Studenci PMWSZ w Opolu debiutują w Erasmusie+

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Chętnych mamy pięć razy więcej niż miejsc - mówi Małgorzata Żytkiewicz, koordynatorka programu.
Chętnych mamy pięć razy więcej niż miejsc - mówi Małgorzata Żytkiewicz, koordynatorka programu. Fot. Sławomir Mielnik
10 studentów i pracowników będzie mogło skorzystać z programu. Opolska uczelnia medyczna niedawno do niego przystąpiła.

Zainteresowanie udziałem w wymianie międzynarodowej jest duże. Będziemy musieli więc wprowadzić dodatkowe kryteria wyboru kandydatów, np. znajomość języka obcego czy średnia ocen - dla studentów, bo mamy ograniczoną liczbę miejsc - zapowiada Małgorzata Żytkiewicz, koordynator programu Erasmus+ w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

Do udziału w programie zgłosiło się 20 pracowników administracji, 5 pracowników naukowych, 6 studentów, którzy chcieliby wyjechać na semestr studiów za granicę, i 15 żaków chętnych na praktyki poza Polską. Tymczasem uczelnie, które stawiają pierwsze kroki w programie (PMWSZ w Opolu, która dołączyła do niego pod koniec października ub.r.) mogą otrzymać dofinansowanie tylko dla 10 wniosków. Okazuje się więc, że chętnych jest ponad pięć razy więcej niż liczba miejsc.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej finansujący edukację, szkolenia, młodzież i sport na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro, według założeń ma z niego skorzystać 4 mln osób, w tym połowa to studenci. W 2014 r. na realizację programu wydano 1,8 mld euro.
W zależności od kraju, który na studiowanie wybierają studenci, miesięczne dofinansowanie z UE wynosi od 400 euro (m.in. na Łotwie, Malcie) do 600 euro (w Austrii czy Włoszech).

Stawki dla pracowników wyjeżdżających w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych i szkoleń wahają się od 56 do 130 euro na dzień w zależności od kraju pobytu i czasu jego trwania. Pracownicy otrzymują też ryczałt na koszty podróży zależny od odległości: od 180 euro do 1100 euro.

Opolska uczelnia medyczna zawiera właśnie umowy umożliwiające realizację praktyk, studiów oraz współpracy pracowników naukowych i administracyjnych z uczelniami i klinikami w Niemczech, Włoszech, Portugalii i na Malcie.

Co ciekawe, zainteresowani wymianą są nie tylko Polacy - na organizowane przez PMWSZ w Opolu praktyki z fizjoterapii manualnej do Korfantowa chcą przyjechać studenci z Portugalii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska