Studenci socjologii i licealiści wezmą Opole pod lupę

fot. Archiwum
Magdalena Mańkiewicz (pierwsza z lewej), Kamila Romanowska, Amanda Kiryczuk i Żaneta Pietrzak tworzą już zgrany zespół badawczy.
Magdalena Mańkiewicz (pierwsza z lewej), Kamila Romanowska, Amanda Kiryczuk i Żaneta Pietrzak tworzą już zgrany zespół badawczy. fot. Sławomir Mielnik
Sprawdzą, na czym polega specyfika stolicy regionu. Wyniki ich pracy poznamy jesienią.

Opinia

Magdalena Piejko
Magdalena Piejko fot. Archiwum

Magdalena Piejko
(fot. fot. Archiwum)

Opinia

Magdalena Piejko, Instytut Socjologii UO

- Korzyści z udziału w projekcie są dwustronne. Studenci przetestują swoją wiedzę i sprawdzą się jako koordynatorzy badań i dydaktycy. Natomiast uczniowie przekonają się, że socjologia to bogata dyscyplina, która obejmuje wiele zjawisk i procesów społecznych. Dotyczą one sfer życia codziennego. Bardzo ważne jest też to, że zobaczą oni miasto, w którym się uczą i studiują z zupełnie innej strony.

Gdzie w naszym mieście ludzie chętnie spędzają wolny czas? Jak mieszkańcy Opola dostosowali architekturę miasta do swoich potrzeb - te zagadnienia m.in. zbadają studenci i uczniowie w trakcie warsztatów pod hasłem "Etnografia miejska", które z początkiem czerwca rozpoczęły się na UO.

Wykorzystując metody socjologiczne młodzież spojrzy na nasze miasto jak na żywy organizm społeczny. - Będziemy badać szeroko rozumianą specyfikę Opola - mówi Magdalena Piejko z Instytutu Socjologii UO.

Młodzi badacze mogą np. obserwować wpływ jaki na Opole i opolan mają różne inwestycje i jak ludzie z nich skorzystają - wymienia. W projekcie udział biorą uczniowie z I, III i IV LO w Opolu oraz studenci, łącznie ponad 40 osób.

- Interesuję się psychologią zachowań społecznych. Tu poznam socjologię od kuchni - mówi Amanda Kiryczuk, uczennica klasy humanistyczno-dziennikarskiej z I LO w Opolu, która bierze udział w akcji.

- Mamy trzy zgrane zespoły - zaznacza Żaneta Pietrzak, studentka I roku socjologii na studiach magisterskich. Obecnie dobieramy metody badawcze i prowadzimy warsztaty z obserwacji.

Projek kontynuowany będzie już we wrześniu, a jego wynik poznamy w listopadzie. - Wtedy grupy wyruszą w teren. Nauczą się przeprowadzać wywiady, obserwować zachowania i je porównywać - mówi Michał Wanke, socjolog z UO.

To szansa na niebanalne spędzenie czasu i pokazanie, że socjologia, to nie tylko ankiety i sondaże - dodaje. Badaniom towarzyszyć będą też konkursy. - Fotograficzny jest dla uczestników akcji. Zdjęcia mają być relacją z badań - mówi Wanke.

Zabłysnąć mogą też humaniści z opolskich szkół średnich pisząc esej dotyczący tematyki społecznej - kończy.
Szczegóły i regulamin konkursów można znaleźć na stronie: www.socjolekt.uni.opole.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska