Studenci wrócili na opolskie uczelnie. Rozpoczyna się nowy rok akademicki

Archiwum
Wykład inauguracyjny "Polska i Polacy w Europie XXI” wygłosi prof. Władysław Bartoszewski, doktor honoris causa UO.
Wykład inauguracyjny "Polska i Polacy w Europie XXI” wygłosi prof. Władysław Bartoszewski, doktor honoris causa UO. Archiwum
Przedsiębiorczość na uniwersytecie, ranking wykładowców na politechnice, darmowe kierunki na Wyższej Szkole Bankowej... W tym roku na wszystkich uczelniach szykują się duże zmiany.

Inauguracje roku na uczelniach

Inauguracje roku na uczelniach

Uniwersytet Opolski
4.10.2010 r. (dzisiaj), godz. 11.00 Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego odbędzie się w auli uniwersyteckiej przy ul. Oleskiej 48. Rozdane zostaną nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład inauguracyjny "Polska i Polacy w Europie XXI" wygłosi prof. Władysław Bartoszewski, doktor honoris causa UO.

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
5.10.2010 (wtorek), godz. 13.00. Uroczystość rozpocznie się w auli WSB, przy ul. A. Kośnego 72. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Dariusz Filar na temat "Nierównowaga finansów publicznych i sposoby jej przezwyciężenia".

Politechnika Opolska
6.10.2010 r. (środa), godz. 10.00, Uroczysta inauguracja odbędzie się w łączniku (pomiędzy akademikami), przy ul. Mikołajczyka 16. Oprawę muzyczną zapewniają akademicki chór i Orkiestra Politechniki Opolskiej.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
8.10.2010 (piątek), godz. 11.30. Uroczysta inauguracja odbędzie się w auli Collegium Artium przy ul. Obrońców Tobruku 5.
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Opolu
8.10.2010 (piątek), godz. 17.00.
Uroczystość inauguracji odbędzie się w Auli Dużej, przy ul. Sempołowskiej 2 w Opolu.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu.
16.10.2010 (sobota). Rozpoczęcie roku akademickiego odbędzie się w auli przy ul. Ozimskiej 63.

Rok akademicki 2010/2011 upłynie pod znakiem podnoszenia jakości kształcenia. - Cały poprzedni rok opracowywaliśmy ranking wykładowców. To pierwsza w historii uczelni sytuacja, gdy decydujący głos na temat swojego nauczyciela mają studenci - mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO. - Wyniki podamy na początku października. Chcemy, aby dla wykładowców, którzy zostaną gorzej ocenieni, ranking był dopingiem do podniesienia kwalifikacji - dodaje rektor.

Na politechnice szybko postępują inwestycje. Nowy Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii przy. ul. Prószkowskiej uruchomiony zostanie trzy miesiące wcześniej niż planowano. Odbiór budynku uczelni zaplanowano na przełom stycznia i lutego.

Nowością na tej uczelni jest wprowadzenie nieobowiązkowych zajęć z przedsiębiorczości. Zaliczenie tego przedmiotu ma stać się obowiązkiem wszystkich pierwszaków.

- U nas rozpoczynamy zajęcia w nowym Wydziale Prawa i Administracji. Niespodzianka czeka też studentów mieszkających w akademikach. Wszystkie są wyremontowane - mówi Marcin Miga, rzecznik UO.
Studenci WSB rozpoczną natomiast naukę na nowych kierunkach. - Rozpoczęliśmy rekrutację na zarządzanie - to nasza nowość. Przez cały zeszły rok staraliśmy się też walczyć o unijne pieniądze, dzięki czemu studenci prawie za darmo mogą od października studiować ekonomię, a od stycznia 6 kierunków podyplomowych - mówi Radosław Rybczyński, kanclerz WSB.

Uczelnia otwiera się na starszych studentów. - Jeszcze bardziej zacieśniliśmy współpracę z uniwersytetem III wieku. Chcemy dla nich zorganizować bezpłatne kursy komputerowe. Rozwijamy też biuro karier. Przyjmiemy nowego psychologa. Jego zadaniem ma być pomoc w wyborze ścieżki kariery. Pomagać ma nie tylko naszym studentom, ale i chętnym mieszkańcom miasta - dodaje.
PWSZ w Nysie zarzuca papierowe indeksy, a "Jański" w Opolu stawia na specjalistyczne kształcenie.

Podczas tegorocznej immatrykulacji studentom zamiast indeksów wręczymy... elektroniczne legitymacje - mówi dr hab. inż. Zofia Wilimowska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Uczelnia odstawia do lamusa papierowe indeksy i z nadzieją przerzuca się na elektroniczne dokumenty.- Myślimy, że to będzie ułatwienie dla studentów i wykładowców - mówi rektor.
Podczas czwartkowego senatu uczelnia podjęła też decyzję powołaniu Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji będzie się rozbudowywać. - Chcemy, aby w budynku przy ul. Ozimskiej powstały dwie duże, stuosobowe aule. Mamy coraz więcej studentów i po prostu się nie mieścimy - mówi dr Wojciech Duczmal, prorektor w WSZiA. Uczelnia stawia także na projekty unijne. - Teraz realizujemy sześć, w tym roku planujemy kolejne. Otwieramy też trzy kolejne podyplomówki dla nauczycieli. Otworzyliśmy też administrację - mówi prorektor.

Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego rozwija nowe kierunki, zwłaszcza na studiach podyplomowych. Nowością jest choćby zarządzanie i przedsiębiorczość dla nauczycieli, czy zarządzanie oświatą. W sumie w "Jańskim" przygotowano kilkanaście nowych propozycji! - Do tego będziemy organizować wiele kursów, głównie dla nauczycieli, ale też np. kursy przygotowawcze dla maturzystów - mówi dr Katarzyna Postrzednik - Lotko, dziekan "Jańskiego" w Opolu.

Uczelnia cały czas prowadzi program, który ma odpowiedzieć na pytanie: jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani na naszym rynku pracy. W tym roku spodziewane są wyniki badań, a być może już w przyszłym semestrze "Jański" wprowadzi pierwsze specjalności, których oczekują pracodawcy i studenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska