Sukces Szymona Brzany z Lasowic Wielkich w Mistrzostwach Polski w speedcubingu. W weekend startuje Karol Zakrzewski z Dobrzenia Wielkiego

Edyta Hanszke
Drugie miejsce w szybkim układaniu kostki w swojej kategorii wiekowej w ogólnopolskich rozgrywkach juniorów zajął nastolatek z Lasowic Wielkich. W sobotę rozpoczynają się zawody seniorskie. Wystartuje w nich pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Karol Zakrzewski.

Układając kostkę w niespełna 10 sekund (9.55) Szymon Brzana z Lasowic Wielkich zajął II miejsce w kategorii wiekowej do 16 lat w Mistrzostwach Polski Juniorów w speedcubingu, czyli szybkim układaniu kostki Rubika, w jej najbardziej popularnej wersji, czyli (3x3, tj. 9 kolorowych pól na jednym boku).

Odbywające się online rozgrywki juniorów trwały od 14 do 22 listopada, wzięło w nich udział prawie 150 osób, a podzielone były na trzy fazy - eliminacyjną, grupową i pucharową. Bohaterem pierwszej jej rundy - jak poinformowali organizatorzy - został najmłodszy uczestnik, 4,5-letni Teodor Zajder, który średnią 33.09 s. wywalczył podium w swojej kategorii wiekowej.

"Do drugiej rundy fazy eliminacyjnej awansowało 64 zawodników, a średnia dająca awans wyniosła 18.88 s. Ta runda przyniosła też wiele życiowych rekordów, bo żeby dostać się do fazy grupowej zawodnicy musieli wznieść się na szczyty swoich umiejętności - konieczna była bowiem średnia 12.74 s. Po drugiej rundzie fazy kwalifikacyjnej wyłonieni zostali mistrzowie kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych" - czytamy na stronie organizatora https://www.speedcubing.pl/

Do fazy grupowej awansowało 32 zawodników, którzy podzieleni na 8 grup przez 6 dni rywalizowali o jak najlepsze wyniki. Emocjonujące pojedynki wyłoniły 16 zawodników, którzy dostali się do fazy pucharowej. Ta z kolei wyłoniła mistrzów juniorów w kategorii open.

Na początku rozgrywek Szymon Brzana mówił nam, że liczy na dotarcie do ćwierćfinałów w kategorii open i ten plan udało się mu zrealizować. Rozgrywkę w ćwierćfinale przegrał z Adamem Jagłą. Zajął też II miejsce w swojej kategorii wiekowej - do 16 lat.

Tytuł mistrza wywalczył Kajetan Opach, który pokonał w finale Szymona Musiała. Brązowy medal zdobył Adam Chodyniecki zwyciężając w walce o trzecie miejsce Adama Jagłę.

W sobotę 28 listopada rozpoczną się - w tej samej formule online - Mistrzostwa Polski seniorów w speedcubingu. Jednym z zawodników będzie pochodzący z Dobrzenia Wielkiego 23-letni Karol Zakrzewski, student gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Kostkę układam od 7 lat. Zainteresowałem się nią w czasie nauki w liceum, podczas wyjazdu na obóz - opowiada.

Karol jest wicemistrzem Europy (tytuł zdobył 2 lata temu podczas zawodów w Hiszpanii), gdzie osiągnął wynik ułożenia kostki 3x3 w czasie 11.70 sek. jedną ręką (co ciekawe - lewą, choć jest praworęczny!). Jednorazowo kostkę jedną ręką ułożył w czasie 8.63, a jego średni wynik (z pięciu ułożeń, z których liczy się trzy, po odrzuceniu najlepszego i najgorszego wyniku) - 11.25.

Jednorazowo kostkę 3x3 obiema rękami udało mu się ułożyć w 6.05 sek., a jego najlepszy średni wynik to 7.44 sek.!