Superksiężyc 2016. Zobacz pełnię Księżyca w Opolu - 14 listopada 2016

Redakcja
- Dzisiejszy Księżyc jest niezwykły, bo z pozoru większy o kilkanaście procent - mówi dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Naturalny satelita naszej planety znajduje się obecnie w tzw. perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym Ziemi, stąd wydaje się tak duży.

To pierwsza superpełnia od 68 lat. Kolejny superksiężyc pojawi się na niebie dopiero w 2034 roku.

Superksiężyc nad Polską pojawi się o godzinie 16:30 i będzie nam świecił do świtu. Powinien być widoczny także przy niewielkim zachmurzeniu.

Generalnie noc z poniedziałku na wtorek (14/15 listopada 2016) będzie wyjątkowo jasna, nawet przy dużym zachmurzeniu.

Superksiężyc będzie można obserwować w Opolu w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolskiego (XII piętro DS. Niechcic – ul Katowicka 87 b). Organizatorzy zapraszają od godz. 19:00 do 22:00.

- Księżyc krąży dookoła Ziemi po orbicie, która nie jest okręgiem, a elipsą – wyjaśnia dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki UO. - W związku z powyższym bywają okresy, że jest on raz bliżej, a raz dalej. Nie ma stałej odległości dzielącej Księżyc od Ziemi. W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli do czynienia zarówno z pełnią Księżyca, jak i z największym w ciągu roku zbliżeniem Księżyca do Ziemi (ok. 356 515 kilometrów) – mówi.

Według naukowców NASA, Księżyc podczas superpełni może być nawet o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż podczas pełni w apogeum (gdy satelita znajduje się najdalej od Ziemi).

To wyjątkowe wydarzenie będzie w Opolu połączone z wykładem dra hab. Włodzimierza Godłowskiego pt. „Jak zdobywano Księżyc", który zostanie wygłoszony również w Obserwatorium Astronomicznym o godz. 20:00.

Superpełnia nie jest jedynyym powodem, dla którego warto w najbliższym czasie przyglądać się nocnemu niebu.

Do 23 listopada będzie można nocami obserwować deszcz meteorów, tzw. Leonidów. Największa ich kumulacja (maksimum) będzie miała miejsce w nocy z 17 na 18 listopada 2016 roku.

Leonidy są bardzo jasne, co wynika ze sporej prędkości, z jaką wpadając w atmosferę ziemską – ponad 70 km/s.

- Leonidy widoczne są na północno-wschodnim horyzoncie, tuż nad nim. Obserwacje najlepiej rozpocząć przed północą - dodaje dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii UMK w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska