Świadectwo pracy musisz dostać “od ręki”

(jotel)
fot. archiwum
fot. archiwum
Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu wyjaśnia zasady związane ze świadectwem pracy.

Katarzyna z Opola: 30 września br. zakończyłam zatrudnienie. W jakim terminie powinnam otrzymać świadectwo pracy?

Zobacz: Nie wolno pobierać linii papilarnych pracownika

Artykuł 97 Kodeksu pracy stanowi, że w razie ustania stosunku pracy, pracownikowi należy niezwłocznie wydać świadectwo pracy - art. 97 Kp. Przez słowo “niezwłocznie” należy rozumieć, że obowiązek ten występuje w ostatnim dniu zatrudnienia.

Jeżeli pracownik nie zgłosi się po dokument w tym dniu, to przygotowane świadectwo powinno oczekiwać na niego. Gdyby go nie odebrał, najpóźniej w ciągu 7 dniu powinno zostać wysłane na adres domowy pracownika (przepis rozporządzenia MPiPS w sprawie świadectwa pracy - Dz.U. nr 60 z 1996r. poz. 282 z późn. zm.).

W razie nie wydania świadectwa pracy w wymaganym terminie lub o niewłaściwej treści, pracownik może dochodzić stosownego odszkodowania (art. 99 Kp.). Świadectwo pracy nie może także stanowić swoistego “zastawu” w razie nie rozliczenia się pracownika z pracodawcą np. z wydanego mu mienia.

Naruszenie prawa przez pracodawcę przy dokonywaniu czynności rozwiązania stosunku pracy stanowi wykroczenie w rozumieniu art. 281 KP a nie wydania świadectwa pracy - art. 282 Kp i zagrożone jest grzywną od 1.000 zł 30.000 zł.

Zobacz: Czy urlop wychowawczy można skrócić?

Zgodnie z artykułem 99 Kp jeżeli pracodawca dopuści się nieprawidłowości w terminie jego wydania lub w jego treści, to wówczas pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody, czyli odszkodowanie.

Przez pojęcie szkody należy rozumieć prawo do odszkodowania z tytułu utraty np. możliwości zatrudnienia się u innego pracodawcy, niemożność zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy i uzyskania odpowiedniego zasiłku. Odszkodowanie to nie stanowi o karze w rozumieniu przepisów o wykroczeniach.

W tej sytuacji obowiązkiem byłego pracownika jest wskazanie, z czego wynika szkoda, co się na nią składa i jaka jest jej wysokość. Jeżeli rzeczywista szkoda stanowi kwotę w wielkości wskazanej, np. 6-cio tygodniowego wynagrodzenia, to w takiej wielkości powinna być wypłacona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska