Świat nauki dyskutował w Nysie. Trzy konferencje na PWSZ

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Nysie zorganizowała w minionym tygodniu trzy ważne konferencje, które zgromadziły zarówno naukowców jak i praktyków z różnorodnych dziedzin.

Serię konferencji rozpoczęło II Nyskiego Forum Bezpieczeństwa. Spotkanie odbywało się po hasłem „Infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa”.

- Podejmowaliśmy wątki dotyczące głównie dbania o infrastrukturę krytyczną (czyli ważną w kontekście bezpieczeństwa państwa i obywateli, jak np. szpitale, ujęcia wody, ale też systemy bankowe-red), ale z uwzględnieniem czynnika ludzkiego. Pamiętajmy, że nawet najlepsze systemy i zabezpieczania nie zadziałają właściwie bez przeszkolonego człowieka, specjalisty, który będzie wiedział, jak tymi urządzeniami zarządzać podczas sytuacji kryzysowej - mówi dr Tadeusz Iwanek z Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, organizator konferencji.

Ogólnie ideą tej międzynarodowej konferencji naukowej było rozpoczęcie dialogu pomiędzy nauką, biznesem, przedstawicielami władz państwa, przedstawicielami samorządu, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz organizacji pozarządowych.

Konferencja była także spotkaniem specjalistów z różnych obszarów, którzy w publikacji pokonferencyjnej stworzą książkę - kompendium wiedzy na temat infrastruktury krytycznej i dbałości o nią.

To przedsięwzięcie było skierowana nie tylko do jej uczestników, ale również z racji miejsca jej przeprowadzenia - do studentów oraz młodzieży. Wydarzenie zorganizował: Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Urząd Miasta Nysy.

W czwartek odbyła się także konferencja „Społeczna odpowiedzialność biznesu. Globalne firmy - lokalne wartości”, zorganizowana przez Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych wraz z Instytutem Nauk Technicznych PWSZ w Nysie i OCRG. Celem organizatorów było zwrócenie uwagi na aspekt społecznej odpowiedzialności biznesu, dotyczące troski o środowisko naturalne, szeroko pojęte bezpieczeństwo pracownika, relacje z pracownikami, interesy społeczności lokalnej oraz całego społeczeństwa. Wydarzenie było skierowane do przedsiębiorców, władz lokalnych, studentów i wszystkich zainteresowanych osób.

Ze strony biznesu partnerami konferencji były firmy: AIUT, Bank Pekao, Cementowania Odra oraz Schattdecor.

Trzecią konferencją, która w czwartek (24 maja) odbyła sięw Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie była druga część sesji naukowych w ramach konferencji: „Język i Kultura jako wyzwania w edukacji wyższej” (Language and Culture as a Challenge in Higher Education) zorganizowanej przez Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie.

Główne zagadnienia, które były poruszane podczas konferencji to m.in.: bieżące wyzwania w procesie internacjonalizacji uczelni wyższych, transfer treści kulturowych w humanistyce, czy słownictwo akademickie w tekstach naukowych - Academic Word List i zagadnienia tłumaczeń tekstów naukowych.

W pierwszej części, która odbyła się 19 kwietnia wzięło udział ponad 50 uczestników, w tym goście zagraniczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska