Światowy Dzień Ubogich w niedzielę w Opolu. "Podziel się ciepłem"

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W namiocie pod ratuszem w ubiegłym roku do wspólnego posiłku zasiadło ponad 500 osób.
W namiocie pod ratuszem w ubiegłym roku do wspólnego posiłku zasiadło ponad 500 osób. Krzysztof Ogiolda
Dzień Ubogich w niedzielę, 17 listopada, w Opolu. Obchody pod hasłem „Podziel się ciepłem" rozpoczną się w południe mszą św. w katedrze. O 13.30 w namiocie przed ratuszem spotkanie przy wspólnym posiłku.

Będą także występy artystyczne i zbiórka ciepłej odzieży dla ubogich i bezdomnych.

- Światowy Dzień Ubogich będzie drugi raz organizowany w Opolu i po raz drugi wspólnie przez Kościół i miasto – mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Chcemy pokazać, że myśląc o mieście, pamiętamy także o tych mieszkańcach, którzy na co dzień nie mają dobrze. Jesteśmy razem z nimi, włączamy się w rozwiązywanie ich problemów.

- Za pośrednictwem pracowników socjalnych oraz wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas rozdano około 800 zaproszeń – mówi siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego. - Ale zaproszeni są wszyscy ubodzy i bezdomni oraz mieszkańcy miasta, którzy chcą razem z nimi tworzyć wspólnotę.

Biskup Andrzej Czaja przypomniał, że Światowy Dzień Ubogich jest inicjatywą papieża Franciszka.

Papież w słowie na ten dzień zwraca się z apelem do wszystkich wspólnot chrześcijańskich i do tych, którzy czują potrzebę niesienia nadziei i pocieszenia ubogim. Wielkie słowa wdzięczności panu prezydentowi, Urzędowi Miasta i siostrze Aldonie, mojemu jałmużnikowi za przygotowanie tego wydarzenia. Ono ma wymiar materialny i duchowy. Hasło „Podziel się ciepłem” przypomina, by podzielić się kurtką czy śpiworem, ale także by dać dar swego serca. Papież uwrażliwia, że ubóstwo ma wiele postaci. Czasem potrzebna jest kanapka, zupa, ale – pisze papież – najgorszą dyskryminacją, jakiej doświadczają ubodzy, jest brak opieki duchowej. To jest wymiana darów. Bo jak się otwieramy na ubogiego, to mamy szansę spotkać Jezusa.

- W 2018 roku w obchodach Światowego Dnia Ubogich wzięło w Opolu udział około 700 osób – mówił wiceprezydent Przemysław Zych. - W tym roku jesteśmy przygotowani na przyjęcie i ugoszczenie każdego, kto przyjdzie. Chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom. Proszę słowa ubogi nie kojarzyć wyłącznie z bezdomnymi. Ubogim jest każdy, kto z powodu różnych wydarzeń losowych nie jest w stanie zabezpieczyć swoich potrzeb. Obok namiotu biesiadnego zostanie ustawiony także namiot Polskiego Czerwonego Krzyża. Będzie w nim można skorzystać z konsultacji medycznej. Od 9.00 na potrzebujących czekają lekarz, pielęgniarka i ratownicy medyczni. Do dyspozycji będzie też aparat usg i ekg. Będzie można zmienić opatrunek, zmierzyć ciśnienie itd. A także otrzymać informację, gdzie na co dzień zwrócić się o pomoc medyczną.

W namiocie zaplanowano także program artystyczny. Wystąpią: orkiestra dęta ze Szczepanowic oraz zespoły działające pod auspicjami MOPR-u – dziecięce, młodzieżowe i senioralne.

- W nawiązaniu do hasła tegorocznego Światowego Dnia Ubogich „Podziel się ciepłem” wolontariusze przed wejściem do namiotu będą prowadzić zbiórkę śpiworów i kurtek zimowych (nowych przede wszystkim męskich) z myślą o ludziach potrzebujących – dodaje siostra Aldona. - Z pomocą 10. Brygady Logistycznej ugotujemy 250 litrów zupy. Zapraszamy chętnych do pomocy w sobotę na 11.30 do jadalni oo. Franciszkanów (wejście od ul. Minorytów) na „wielkie krojenie”. Prosimy zabrać nożyk i deskę. Partnerska gmina Łubniany zaserwuje pyszne ciasta.

Zdzisław Markiewicz, dyrektor MOPR-u przypomniał, że Dzień Ubogich odbywa się jeden raz w roku, ale współpraca miasta z diecezją opolską na rzecz potrzebujących odbywa się stale. - W niedzielę zapraszamy wszystkich, którzy czują się ubogimi i pragną towarzystwa drugiego człowieka – mówił. - MOPR zaprezentuje także narzędzia dostępne dla osób ubogich i odrzuconych.

Światowy Dzień Ubogich w Kościele katolickim jest obchodzony w XXXIII niedzielę zwykłą (między 13 a 19 listopada). Został on ustanowiony w 2016 roku przez papieża Franciszka w liście apostolskim napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Po raz pierwszy obchodzono go 19 XI 2017 pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska