Mateusz Pietras
Zobacz wyniki Polek na ME w szachach.
Zobacz wyniki Polek na ME w szachach. FACEBOOK/RADOSLAW JEDYNAK PREZES POLSKIEGO ZWIAZKU SZACHOWEGO
Ulwija Fatalijewa z Azerbejdżanu z dorobkiem 8,5 punktu z 10 partii zdobyła złoty medal mistrzostw Europy kobiet w szachach, zakończonych w poniedziałek na greckiej wyspie Rodos. Najlepsza z Polek Alicja Śliwicka zajęła 10. miejsce, gromadząc 7 pkt.

Wielki sukces arcymistrzyni z Azerbejdżanu

To pierwszy tytuł mistrzyni Starego Kontynentu w karierze 27-letniej azerskiej arcymistrzyni. W sierpniu 2022 roku Ulwija Fatalijewa wywalczyła w Pradze brąz, gdy złoto dla Polski zdobywała Monika Soćko.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w Grecji wyprzedziła o punkt Ukrainkę Natalię Buksę i Gruzinkę Lelę Jawachiszwili. Z takim samym wynikiem jak srebrna i brązowa medalistka - po 7,5 pkt - ukończyły zawody kolejna Gruzinka Nino Baciaszwili, Rumunka Irina Bulmaga, Gunay Mammadzada z Azerbejdżanu, Bułgarka Nadia Tonczewa, Greczynka Stavroula Tsolakidou i Lilit Mkrtczian z Armenii, która w decydującej rundzie pokonała mającą szanse na miejsce w ścisłej czołówce 19-letnią Martynę Wikar, siódmą po przedostatniej serii.

Końcowe wyniki Polek

W tej sytuacji najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski okazała się pochodząca ze Świecia 22-letnia mistrzyni międzynarodowa Alicja Śliwicka, otwierająca na 10. pozycji grupę dziewięciu zawodniczek z dorobkiem 7 pkt.

Na 13. miejscu ukończyła turniej Anna Kubicka, dzięki poniedziałkowemu zwycięstwu nad koleżanką z reprezentacji, brązową medalistką sprzed roku Aleksandrą Malcewską, a 15. lokatę zajęła Klaudia Kulon.

Wikar sklasyfikowano ostatecznie na 19. pozycji, a 26. była Jolanta Zawadzka - po 6,5.

Po 6 pkt wywalczyły m.in. 31. Malcewska, 34. Aleksandra Lach, 40. Martyna Starosta, 41. Julia Antolak i 43. Monika Soćko.

Z ponad 50-procentowym bilansem ukończyły rywalizację także 51. Oliwia Kiołbasa i 66. Liwia Jarocka.

W turnieju uczestniczyło 150 szachistek z 35 federacji, wśród nich 15 zawodniczek znad Wisły. Pula nagród wynosiła 60 tysięcy euro. Medalistki otrzymały, odpowiednio, 10, 8 i 7 tys.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?