Spis treści
Dlaczego Dzień Psa obchodzimy również 1 lipca?
Dzień Psa to rodzime święto ustanowione w 2007 r. przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. Co ciekawe, dziennikarze chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na smutne zjawisko, z jakim w okresie wakacyjnym mają do czynienia pracownicy schronisk dla psów. Bowiem to właśnie latem trafia do nich najwięcej porzuconych czworonogów. Ta okrutna praktyka oddawania zwierząt do schronisk lub zostawiania ich w lesie, wcale nie zalicza się do pojedynczych przypadków.

Międzynarodowy Dzień Psa to okazja do tego, aby zastanowić się nad tym, jak na co dzień traktujemy naszych pupili. Warto sobie uzmysłowić, że pies także zasługuje na szacunek i godne traktowanie – nie tylko jeden dzień w roku. Niech naszym postępowaniem wobec zwierząt kierują słowa wypowiedziane ponad 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu: Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.
Nie masz pomysłu na świętowanie Dnia Psa? Weź pupila ze schroniska!
Zanim komuś przyjdzie niemądry pomysł porzucenia psa, powinien zdawać sobie sprawę z grożących mu konsekwencji. Takie działanie może być potraktowane jako przestępstwo, a jeśli zwierzę ucierpiało w wyniku pozostawienia go bez opieki – właścicielowi czworonoga może grozić od 3 do nawet 5 lat więzienia. Niestety, sąd tylko w sporadycznych przypadkach wymierza odpowiednio wysoką karę. Porzucenie psa wciąż traktowane jest jako czyn niższej rangi niż klasyczne znęcanie się nad zwierzętami.

Jeśli nasze serduszko zmiękło na samą myśl o samotnych pieskach w schroniskach, to może warto odpowiedzieć na to poruszenie i pomyśleć o adopcji. Na stronie zwierzoklub.pl znajdziemy wyszukiwarkę schronisk z całej Polski. Niektóre z nich oferują adopcję wirtualną, polegającą na zobowiązaniu się do wpłaty konkretnej sumy na wybranego przez siebie psa. Jeśli nie mamy warunków, aby zaopiekować się psem, możemy pomóc w inny sposób, np.:
- zostać wolontariuszem i wyprowadzać psy na spacer;
- kupić rzeczy, których pilnie potrzeba zwierzakom, np. legowiska, smycze, gryzaki, karmę itp.;
- wesprzeć schronisko, przekazując 1,5% podatku;
- zaangażować się w akcje promocyjne, np. promować działalność schronisk w mediach społecznościowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?