Świńska zaraza na południe od autostrady A4. Przejścia dla zwierząt będą zagrodzone

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Świńska zaraza na południe od autostrady A4. Przejścia dla zwierząt będą zagrodzone
Świńska zaraza na południe od autostrady A4. Przejścia dla zwierząt będą zagrodzone
15 przejść dla zwierząt na opolskim odcinku autostrady A4 zostało zagrodzonych aż do odwołania. Władze apelują, aby nie niszczyć barier, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się Afrykańskiego Pomoru Świń.

O nadzwyczajnych środkach zapobiegawczych poinformował wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się choroby wirusowej afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego kraju, wygrodzono przejścia dla zwierząt zlokalizowanych na opolskim odcinku autostrady A-4 poprzez montaż ogrodzeń – napisał wojewoda w mediach społecznościowych. - Wskazane przejścia są zamknięte do odwołania.

Na wybudowanych pod autostradą korytarzach dla migracji zwierząt ustawiono siatki o wysokości 1,5 metra. Są w nich zamontowane specjalne przełazy, żeby mogły przejść wilki, ale migracja dzików powinna być powstrzymana. To dziki są uważane bowiem przez specjalistów za gatunek przenoszący w środowisku wirusy ASF, które dostają się także do hodowli rolniczych. Choroba nie atakuje człowieka, ale powoduje ogromne straty gospodarcze.

Ostatnio na Opolszczyźnie ujawniono pierwszego padłego dzika z ASF po południowej stronie autostrady w gminie Niemodlin. 12 kwietnia zarazę odkryto w gospodarstwie rolnym w gminie Lubań w województwie dolnośląskim. To także na południe od autostrady. Wcześniej ogniska ASF występowały na wschodzie Polski, na Pomorzu i w Wielkopolsce.

Przegrody na przejściach dla zwierząt pod autostradą były montowane już w ubiegłym roku na Podkarpaciu. Tam okazało się jednak, że płoty były niszczone przez ludzi.

- Apelujemy do osób korzystających z obszarów leśnych zlokalizowanych przy autostradzie A4 o dbałość o należyty stan tych ogrodzeń, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby ASF przenoszonej przez dziki – komentuje Sławomir Kłosowski.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska