Szafa na miarę XXI wieku

Fot. Meblopol
W szafie "na wymiar” można zmieścić wszystko.
W szafie "na wymiar” można zmieścić wszystko. Fot. Meblopol
Dzięki praktycznej zabudowie można maksymalnie wykorzystać powierzchnię. Dziś szafy wnękowe stoją niemal w każdym polskim domu.

Szafy stanowią jeden z głównych elementów wystroju wnętrza. Dziś ciężkie, przepastne pudła na wysoki połysk zastąpiono lekkimi drzwiami przesuwanymi, wtopionymi w głębokie wnęki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo miejsca i schować bez większego trudu nieestetyczną drabinkę, deskę do prasowania, czy narty.

Warunkiem trwałego montażu szafy wnękowej są mocne ściany i twarda podłoga.

- Polecam kafle, są stabilne i łatwe do utrzymania w czystości - mówi Bronisław Jędruch, doradca techniczny z firmy Meblopol w Strzelcach Opolskich. - Ponieważ ścianki działowe szafy są łączone ze ścianami, te muszą być stabilne. Kartongips może nie wytrzymać ciężaru takiej konstrukcji.

Wnętrze szafy może zaprojektować klient, ale warto, aby swoje marzenia skonfrontował z doświadczeniem projektanta, który podpowie, jakie "gadżety" zastosować, żeby wszystko się zmieściło.

- Dziś konkurencja na rynku jest ogromna, więc producenci prześcigają się w pomysłach - opowiada Jędruch. - Szafę można wyposażyć w specjalne kosze na bieliznę i ręczniki, podwieszane półki na żelazka, stojaki na buty, a nawet kozaczki. We wnętrzu można też zamontować pantograf. To wygodny, opuszczany drążek, na którym można wieszać wieszaki z ubraniami. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza w wysokiej szafie.

Gdy zostanie zaprojektowane wnętrze, przychodzi czas na decyzję, jakie mają być fronty. Jedni klienci stawiają na lustra, inni marzą o oryginalnej ścianie, która będzie dominowała w minimalistycznym wnętrzu. Jeszcze inni chcą, aby szafa wtopiła się w tło.

- Ostatnio klienci coraz częściej pytają o lacobel, czyli kolorowe, lakierowane szkło - twierdzi Katarzyna Drabik, dyrektor marketingu firmy Komandor w Opolu. - Jest łatwe do utrzymania w czystości i dobrze komponuje się z innymi materiałami, jak płyta meblowa czy drewno ewentualnie z innym kolorem lacobelu.

Podobnie jak lustro, lacobel rozświetla wnętrze i dodaje mu elegancji oraz harmonii. Wszystkie szkła stosowane w szafach podklejane są folią ochronną zapobiegającą rozpryskom, co sprawia, że materiały te mogą być stosowane nie tylko w salonie i przedpokoju, ale również w pokojach dziecięcych.

Nowością na rynku są drzwi szklane z piaskowanymi motywami. - Uzyskujemy w ten sposób unikalny wygląd szafy, która może stanowić najważniejszy akcent w pomieszczeniu i być prawdziwą ozdobą wnętrza. Delikatny, piaskowany motyw można powtórzyć również na innych meblach lub na drzwiach przejściowych. Wzory są subtelne, co jest bardzo istotne dla osób ceniących estetykę i elegancję - opowiada Katarzyna Drabik.

W przeciwieństwie do lacobelu matelac to szkło lakierowane, trawione kwasem o satynowym wyglądzie bez refleksów charakterystycznych dla powierzchni szklanych, łatwe do utrzymania w czystości.

- Ciekawie wygląda też połączenie materiałów metodą falistą, czy ozdobienie dwóch skrzydeł szafy symetrycznymi kołami - mówi Bronisław Jędruch z firmy Meblopol. - Teraz możliwości jest mnóstwo, a ostateczny efekt zależy jedynie od fantazji klienta.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji można zobaczyć projekt na wizualizacji komputerowej lub w folderach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska