Szczyt gospodarczy na Politechnice Opolskiej

Mariusz Jarzombek
Podczas konferencji prof. Piotr Wach (na zdjęciu) opowiadał jej uczestnikom o prof. Martinie Stoherze, tragicznie zmarłym rektorze politechniki w Stuttgarcie i  inicjatorze trójstronnej współpracy. - To był niesamowity, ciepły i chętny do dyskusji człowiek - wizjoner. To on jako pierwszy przewidział korzyści płynące ze współpracy z Chinami. Dzięki niemu w 2003 roku odbyła się  w Stuttgarcie pierwsza, a potem w Pekinie druga konferencja polsko-niemiecko-chińska. Martin jako jeden z pierwszych dostrzegł potrzebę nawiązywania kontaktów handlowych z Chinami. Politechnika Opolska miała szczęście, bo związana przyjacielskimi więzami z politechniką w Stuttgarcie mogła dołączyć do grona współpracujących z Chinami uczelni. Rekomendacja prof. Stohera znacznie ułatwiła nam kontakty gospodarcze - mówił prof.  Wach.
Podczas konferencji prof. Piotr Wach (na zdjęciu) opowiadał jej uczestnikom o prof. Martinie Stoherze, tragicznie zmarłym rektorze politechniki w Stuttgarcie i inicjatorze trójstronnej współpracy. - To był niesamowity, ciepły i chętny do dyskusji człowiek - wizjoner. To on jako pierwszy przewidział korzyści płynące ze współpracy z Chinami. Dzięki niemu w 2003 roku odbyła się w Stuttgarcie pierwsza, a potem w Pekinie druga konferencja polsko-niemiecko-chińska. Martin jako jeden z pierwszych dostrzegł potrzebę nawiązywania kontaktów handlowych z Chinami. Politechnika Opolska miała szczęście, bo związana przyjacielskimi więzami z politechniką w Stuttgarcie mogła dołączyć do grona współpracujących z Chinami uczelni. Rekomendacja prof. Stohera znacznie ułatwiła nam kontakty gospodarcze - mówił prof. Wach. Mariusz Jarzombek
Uczelnia była gospodarzem konferencji gospodarczo-ekologicznej. Wzięli w niej udział przedstawiciele Polski, Chin i Niemiec.

Spotkaliśmy się po to, żeby polepszyć kontakty ekonomiczne i gospodarcze z Chinami - mówi prof. Marek Tukiendorf, prorektor ds. nauki PO i jeden z współorganizatorów konferencji pt. "Perspektywy współpracy naukowo-ekonomicznej. Unia Europejska - Chiny w XXI wieku", która odbywała się na politechnice.

- Cały czas pracujemy nad utworzeniem platformy handlu i inwestycji pomiędzy Polską a Państwem Środka. Co ważne i warte podkreślenia, nie jesteśmy tylko gospodarzem tej konferencji, ale pełnoprawnym partnerem gospodarczym do rozmów dla takich potęg jak Niemcy czy Chiny - dodaje.

Konferencja została podzielona na trzy bloki: inżynieria środowiska, współpraca ekonomiczna oraz forum biznesu. Wzięli w niej udział naukowcy z Opola, Wrocławia, Stuttgartu i Pekinu, a także biznesmeni. Specjaliści z danych dziedzin spotykali się w oddzielnych grupach i dyskutowali na temat wypracowania wspólnych metod rozwiązania kryzysu gospodarczego.

- Jedną z ciekawszych sesji podczas konferencji było spotkanie z przedstawicielami Business Centre Club, na którym omawialiśmy temat dobrych i złych praktyk biznesowych - mówi prof. Tukiendorf.
Jakie konkretne korzyści mogą z tytułu takich konferencji płynąć dla Opola i kiedy możemy się ich spodziewać?

- Najważniejsze, że potrafimy ściągnąć do siebie chiński kapitał. Przykładem tego jest Instytut Konfucjusza - mówi Tukiendorf. - Zawsze powtarzam, że współpraca z Chinami to przyszłość - dodaje.

To samo przed laty podkreślał prof. Martin Stoher, rektor politechniki w Stuttgarcie, pomysłodawca konferencji.

- To on zorganizował pierwsze spotkanie w 2003 roku i wciągnął nas do tego cyklu - mówi prof. Piotr Wach, senator RP i ówczesny rektor PO.

- Nasza współpraca opiera się nie tylko na tym, że możemy eksportować z Chin wiele tanich, ale wysokiej jakości produktów. Wysyłamy tam swoje wynalazki. Nasze technologie wytwarzania w pewnych bardzo wąskich dziedzinach zadziwiają Chińczyków. Już teraz dzielimy się z nimi doświadczeniami z zakresu wytwarzania sprzętu medycznego czy elektrotechniki. Jeśli połączymy siły, będzie jeszcze lepiej -dodaje - prof. Wach.

Następna konferencja za trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska