Szpital covidowy od dzisiaj działa w Oleśnie. Ale niektóre oddziały nadal przyjmują pacjentów. Jakie?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Szpital powiatowy w Oleśnie będzie od 29 listopada stał się szpitalem COVID-owym
Szpital powiatowy w Oleśnie będzie od 29 listopada stał się szpitalem COVID-owym Mirosław Dragon
Szpital w Oleśnie od poniedziałku został przekształcony w monoprofilowy, ale nie jest całkiem zamknięty dla innych pacjentów. Działają poradnie specjalistyczne i część oddziałów.

W ubiegły czwartek szpital powiatowy w Oleśnie wstrzymał przyjęcia na wszystkie oddziały szpitalne, zarówno te planowe, jak i te w trybie nagłym. Od kilku dni pacjenci nie są przyjmowani nie tylko na internę czy chirurgię, ale przyjęć nie ma także na ortopedię, pediatrię, ginekologię, porodówkę oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Od dzisiaj (29 listopada) w Oleśnie działa szpital monoprofilowy, przyjmujący tylko pacjentów z COVID-19.

Wielu pacjentów skarży się, że przez to mocno utrudniony zostanie dostęp do lekarzy specjalistów.
- Proponuję na każdy wyjazd do lekarza zabrać termos z ciepłą herbatą, kanapki, bo pewnie będziemy wędrować od szpitala do szpitala, od przychodni do przychodni - napisała Iwona Jurczyk z Byczyny.

Decyzja o tym, że szpital koronawirusowy podczas IV fali pandemii koronawirusa utworzony zostanie nie w Kędzierzynie-Koźlu, jak do tej pory, tylko w Oleśnie, zapadła w czwartek rano.

– Szpital w Kędzierzynie-Koźlu to jednak wielospecjalistyczna placówka, oferująca szerszą diagnostykę niż szpital w Oleśnie - wyjaśniał na konferencji wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Kozielski szpital ma drugi co do liczby łóżek oddział internistyczny w województwie opolskim, jest tam 51 miejsc dla pacjentów.

Po przekształceniu Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie w szpital monoprofilowy przygotowano tam 150 miejsc dla pacjentów walczących z Covid-19, w tym 21 z respiratorem oraz 20 dla dzieci na oddziale pediatrycznym.

Pacjenci z Olesna i z powiatu oleskiego będą hospitalizowani w szpitalach w sąsiadujących powiatach, czyli w Kluczborku, Namysłowie czy w Opolu.

- Nie wiemy, jak długo nasz szpital będzie przeznaczony dla pacjentów z Covid-19. Zależy to od rozwoju czwartej fali pandemii - mówi starosta oleski Roland Fabianek. - Wstrzymane zostały przyjęcia na wszystkie oddziały, ale jednocześnie informujemy, że nadal w szpitalu w Oleśnie funkcjonują: poradnie specjalistyczne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, stacja dializ oraz zakład rehabilitacji.

Powołany przez wojewodę Zespół Modelowania Matematycznego z Politechniki Opolskiej prognozuje, że szczyt zachorowań na Opolszczyźnie nastąpi dopiero w połowie grudnia.

Od soboty uruchomiono także 20 dodatkowych łóżek w szpitalu w Głubczycach oraz 65 łóżek w 116. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Opolu.

Od 1 grudnia przybędzie 14 łóżek dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu w Nysie, a od 3 grudnia dostępnych będzie 60 łóżek, w tym 5 OIOM, w szpitalu w Białej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska