Sztangiści Budowlanych Opole potwierdzili klasę na mistrzostwach Polski

Bartłomiej Bonk z dużą przewagą triumfował w wadze do 105 kg.
Bartłomiej Bonk z dużą przewagą triumfował w wadze do 105 kg. Sławomir Jakubowski
Reprezentanci naszego klubu zdobyli pięć medali w dwuboju.

Zawody odbyły się w małej miejscowości Zakliczyn koło Tarnowa. Opolanie mieli kilka szans na miejsce na podium i praktycznie wszystkie zostały wykorzystane.
Faworytem do złota w wadze do 105 kg był Bartłomiej Bonk i nie zawiódł oczekiwań. Wygrał z rezultatem 390 kg w dwuboju (175+215), mając po jednej nieudanej próbie zarówno w rwaniu jak i podrzucie. Nasz pewniak do wyjazdu na igrzyska w Londynie był najlepszy w obu bojach, a drugiego w klasyfikacji Arkadiusza Michalskiego (Górnik Polkowice) wyprzedził łącznie o 16 kg. Wynik w dwuboju może rewelacyjny nie jest, ale na pewno przyzwoity. Zresztą przez kilka tygodni Bonk zmagał się z kontuzją pleców i wiadomo było, że jeszcze nie jest w optymalnej dyspozycji.

Złoty medal w dwuboju wywalczył też Tomasz Rosoł w wadze do 69 kg, będąc także najlepszym w rwaniu i podrzucie. Miał on rezultat 274 kg (122+152).

Trzech naszych zawodników stawało natomiast na najniższym stopniu podium. Kornel Czekiel potwierdził, że będzie się liczył w walce o miejsce w kadrze na igrzyskach. W wadze +105 kg zaliczył 380 kg (170+210). Wyprzedzili go: Marcin Dołęga (Zawisza Bydgoszcz - świetny wynik 422 kg) i Adam Kraska (Górnik Polkowice - 381 kg). Damian Kuczyński w wadze do 77 kg miał 320 kg (145+175) i znalazł się za dwoma zawodnikami z Polkowic: Krzysztofem Zwaryczem (328 kg) i Piotrem Chruściewiczem (323 kg). Trzeci był też Roman Kliś w kategorii do 85 kg z wynikiem 331 kg (148+183). Przed nim znaleźli się Krystian Sroka (Tarpan Mrocza - 341 kg) i Przemysław Koterba (Śląsk Wrocław - 332 kg). Tuż za podium w wadze do 94 kg był Paweł Koszałka (347 kg), ale do podium zabrakło mu dużo, bo 12 kg. Szósty w tej kategorii był Mateusz Kasina (307 kg). “Mały" srebrny medal w podrzucie kat. 77 kg zdobył Łukasz Krawczyk z wynikiem 181 kg. Wcześniej jednak spalił trzy próby w rwaniu i nie był klasyfikowany w dwuboju.
W klasyfikacji Sincleare'a, przeliczającej wynik na wagę ciała, Bonk wśród wszystkich startujących zajął 4. miejsce, a Czekiel był 5.
Wyniki zawodów w Zakliczynie wliczane też były do II rzutu ligi. Budowlani wygrali tę rywalizację zdobywając 2039,3 pkt. Kolejne miejsca: 2. Tarpan Mrocza - 2005,7; 3. Górnik Polkowice - 1975,7: 4. Zawisza Bydgoszcz - 1930,4; 5. Mazovia Ciechanów - 1906.
Dzięki dobremu występowi opolanie w klasyfikacji generalnej przeskoczyli klub z Polkowic i awansowali na 1. miejsce. Mają 4057,3 pkt i wyprzedzają Górnika o 4,2 pkt. Tak mała różnica zapowiada emocjonującą walkę o złoto podczas ostatniego rzutu ligi. Na kolejnych miejscach w czołówce są: Tarpan (3957,5), Zawisza (3885,9) i Mazovia (3841).