Szykują atrakcję dla turystów na Górze św. Anny

Archiwum gminy
Tak ma wyglądać nowy taras widokowy i ścieżki turystyczne, które powstaną na terenie po byłym wyrobisku. Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku.
Tak ma wyglądać nowy taras widokowy i ścieżki turystyczne, które powstaną na terenie po byłym wyrobisku. Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Archiwum gminy
Na terenie nieczynnego wyrobiska wapienia powstaną ścieżki krajobrazowe oraz duży taras widokowy. - To będzie idealne miejsce na długie spacery - zachwala Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy.

Nowa atrakcja turystyczna będzie usytuowana na terenie geoparku, który gmina uporządkowała kilka lat temu.
Niegdyś było to zarośnięte miejsce, niedostępne dla spacerowiczów. Kilka lat temu gmina wycięła samosiejki i uporządkowała okolicę. Od tego czasu na terenie po byłym wyrobisku można zobaczyć pasące się owce, które od wiosny do jesieni dbają, by trawa była równo "przystrzyżona".

Teraz gmina chce ponadto utworzyć w tym miejscu ścieżki krajobrazowe i duży taras widokowy dla turystów. Staną tam tablice informujące, co można zobaczyć.

Spacerowicze będą mogli m.in. korzystać także z ławeczek, stolików i lunety do obserwowania okolicy, a droga schodząca w dół wyrobiska będzie utwardzona kamieniem.

- To będzie świetne uzupełnienie oferty turystycznej na Górze św. Anny - uważa Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica, która zdobyła unijne pieniądze na ten cel. - Geopark znajduje się w bliskim sąsiedztwie pomnika i amfiteatru, więc ludzie na pewno będą odwiedzać te strony.

Żeby turystyczna infrastruktura mogła tutaj powstać, gmina musi umocnić niektóre zbocza, chce też odsłonić uskoki skalne - dzięki temu turyści będą mogli podziwiać skały pochodzenia wulkanicznego. Projekt ma także na celu ochronę rzadkich gatunków roślin, które porastają geopark.

- Przy tej okazji zagospodarujemy także najbliższe otoczenie - dodaje Jastrzembski. - Ulica Powstańców Śląskich będzie oddzielona od geoparku specjalnym ogrodzeniem i murami wkomponowanymi w zabytkowy charakter wsi.

- Jeżeli gmina dopnie swego, to na pewno będzie to dobre miejsce np. na rodzinny piknik - mówi nam pan Arkadiusz ze Zdzieszowic, zapalony rowerzysta, który często odwiedza Górę św. Anny.

Inwestycja kosztować będzie 2 mln złotych. Gmina nie musi finansować inwestycji z własnego budżetu. Aż 95 proc. zapłaci bowiem Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska