Tajemnicze runy w lesie pod Kędzierzynem. Czy spotykali się tu okultyści? Co skrywają ruiny zameczku w ciemnym lesie na odludziu

TK
Zobaczcie slajdy z tego miejsca. Na nich znajdziecie kolejne informacje o nazistach, którzy wierzyli w nadprzyrodzone moce.
Zobaczcie slajdy z tego miejsca. Na nich znajdziecie kolejne informacje o nazistach, którzy wierzyli w nadprzyrodzone moce.
W Dąbrowie między Sławięcicami a Azotami znajdował się kiedyś zameczek myśliwski. Do dziś pozostały z niego jedynie mało widoczne ruiny i dziwne głazy z runami starogermańskimi. Największa z nich przypomina swastykę. Nie wiadomo kto je wyrył i kiedy. Najstarsi mieszkańcy wspominali, że spotykało się tu okultystyczne towarzystwo Thule, które miało być zalążkiem Trzeciej Rzeszy. Ile jest prawdy w tych legendach?

Do uroczyska Dąbrowa możemy dojechać leśną drogą od osiedla Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Trzeba przejechać przez most nad Kanałem Kędzierzyńskim i wjechać do urokliwego, ciemnego lasu. W pewnym momencie po lewej stronie dojrzymy z oddali tajemnicze kamienie ze starogermańskimi runami.

Aby je rozszyfrować, trzeba sięgnąć do alfabetu zwanego "starszym futharkiem", będącym w istocie pierwszym typem pisma północnoeuropejskiego. Pierwsza z run - w kształcie grotu strzały - nazywa się Tiwaz. Związana jest Tyrem, synem Odyna, jednorękim bogiem wojny. Według starogermańskich wierzeń ów Tyr był strażnikiem etyki wojownika.

Druga runa - w kształcie litery S - to Sigel. Symbolizuje słońce i zwycięstwo. Na kamieniach jest jeszcze wyryta zakrzywiona swastyka. Taka sama występuje na emblemacie niemieckiego towarzystwa okultystycznego Thule.

Kiedyś w miejscu, gdzie znajdują się te kamienie, stał zameczek myśliwski. Jak twierdzą niektórzy starsi mieszkańcy i eksploratorzy, przed laty zbierała się w nim grupa okultystycznego, nacjonalistycznego towarzystwa Thule. Które to stowarzyszenie po I wojnie światowej było wylęgarnią kadr dla ruchu nazistowskiego i inspiratorem rasistowskiej ideologii NSDAP.

Niektórzy twierdzą, że bywał tu nawet sam Rudolf Heß, jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera.

Heß ponad wszelką wątpliwość dwa razy był na terenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla w związku z budową Kanału Gliwickiego (kiedyś Adolf Hitler Kanal), który przepływa niedaleko uroczyska w Dąbrowie.

Zameczek po wojnie pełnił rolę leśniczówki. Potem z nieznanego powodu go wyburzono. Ponoć był w całkiem dobrym stanie. W jednym z niewielkich okolicznych budyneczków mieściła się także w PRL-u izba wytrzeźwień.

Miejsce to do dziś wzbudza wśród wielu mieszkańców wielkie emocje. Niektórzy twierdzą nawet, że czuć tam dziwną aurę.

Zobaczcie slajdy z tego miejsca. Na nich znajdziecie kolejne informacje o nazistach, którzy wierzyli w nadprzyrodzone moce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Ż
Zrównać z ziemią a nawet metr w głąb ziemi. Przecież to poniemieckie. Gdzie jest janusz Kowalski (potomek Rocha Kowalskiego)
B
Były czytelnik
7 września 2020, 6:00, Gnido:

Oby tak dale Panie Tomaszu, przynajmniej Pan zaczyna trzymać jakiś poziom w tej gazetce.

Jak pan Tomasz ma w sobie przyzwoitość to odejdzie z tego szmatławca

G
Gnido

Oby tak dale Panie Tomaszu, przynajmniej Pan zaczyna trzymać jakiś poziom w tej gazetce.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie