Dane z radaru pomogą śledzić m.in. obszar tzw. Bramy Morawskiej znajdujący się pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Karpatami i Sudetami. Ukształtowanie terenu sprzyja powstawaniu tornad i gwałtownych burz, które często kierują się w stronę Opolszczyzny.
Dane z radaru będą miały także duże znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry.
Za inwestycją odpowiedzialny jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Radar powstanie na szczycie żelbetowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. Obecnie zbudowana jest mniej więcej połowa.
Stacja na Górze św. Anny będzie stanowić jeden z elementów systemu radarów hydrometeorologicznych, który swym zasięgiem obejmie całą Polskę.
System będzie składał się łącznie z dziesięciu radarów, a całość inwestycji będzie kosztować 130 mln zł.
Krótka historia budowy radaru:
O konieczności budowy radaru meteorologicznego dla Opolszczyzny mówiło się od 2008 roku, zaraz po tym gdy przez wsie Balcarzowice, Sieroniowice i Błotnicę Strzelecką przeszło niszczycielskie tornado. Inwestycja nie mogła jednak fizycznie ruszyć.
Z tego powodu projekt budowy radaru ma ponad 10 lat opóźnienia. Najpierw mieszkańcy Góry św. Anny i okolic sprzeciwiali się budowie obiektu, obawiają się fale emitowane przez urządzenie będą im szkodzić.
Przedstawiciele IMGW zapewniali podczas spotkania z protestującymi w 2014 r., że urządzenie jest w pełni bezpieczne, a emitowany przez niego sygnał rozlega się wysoko ponad dachami domów. To nie przekonało jednak ludzi.
Następnie okazało się, że złożona dokumentacja ma braki formalne, a gmina nie mogła wyrazić zgody na budowę radaru.
Według aktualnego harmonogramu budowy, radar będzie gotowy na przełomie maja i czerwca 2023 roku.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?