Tak się zarabia na Opolszczyźnie. Nie jesteśmy liderem pod względem wysokości pensji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF/Zdjęcie ilustracyjne
5836 złotych (brutto) wynosiła przeciętna płaca na Opolszczyźnie w roku 2022 – wyliczył GUS. Należymy do grupy regionów o najniższych płacach, ale na szarym końcu nie jesteśmy.

Według kalkulatora płac osoba zarabiająca na umowie o pracę 5836 złotych, na rękę dostaje 4,3 tysiąca, o ile nie posiada dodatkowych obciążeń finansowych. Nasze zarobki plasowały się sporo poniżej średniej krajowe, która wynosiła 6346 złotych.
Płaca minimalna w roku 2022 wynosiła 3010 złotych brutto (2363 netto), tak więc średnie zarobki w województwie opolskim oznaczały nieco mniej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

Według wyliczeń Instytutu Pracy i Spaw Społecznych minimum socjalne, czyli minimalne dochody zapewniające tylko podstawowe potrzeby życiowe, w ubiegłym roku wynosiło dla trzyosobowej rodziny 3,8 do 4,1 tysiąca złotych. Tak więc osoba zarabiająca średnie wynagrodzenie na Opolszczyźnie i utrzymując trzyosobową rodzinę mogła jej zapewnić tylko podstawowe potrzeby.

Warszawa i Mazowsze podnoszą średnią

Najlepiej w Polsce zarabia się w Warszawie i obliczenia Głównego Urzędu Statystycznego, który co roku porównuje średnie zarobki w województwach, potwierdzają to przypuszczenie. W ubiegłym roku płaca średnia w województwie mazowieckim wynosiła 7508 złotych brutto (ponad 5,4 tysiąca netto - na rękę). To ponad tysiąc złotych średnio więcej niż w naszym regionie. W samej Warszawie jest to pewnie jeszcze więcej, ale analizy GUS nie obejmują poszczególnych miast.

Wpływ dużych miast widać także w innych regionach. Powyżej 6 tysięcy brutto zarabiało się w województwie dolnośląskim (6562 złote), małopolskim (6411), śląskim (6388) i pomorskim (6297).

Opolszczyzna znalazła się w trzeciej lidze z województwem łódzkim (5903 zł). Zajmujemy więc 7 miejsce w kraju pod względem wysokości płac, choć należymy do najmniejszych regionów.

Nieco poniżej nas znalazły się zarobki w województwie wielkopolskim, które jest znane z gospodarności (5790 zł), zachodniopomorskim z portowym Szczecinem (5810),

Na końcu tabeli wschód Polski

Najmniej zarabiało się w warmińsko – mazurskim (5428 zł brutto, 4030 zł netto). Tam średnia płaca na rękę była o prawie 200 złotych niższa niż u nas. Niskie zarobki są także na Podkarpaciu (5452 zł) i województwie świętokrzyskim (50505 zł).

Według danych Eurostatu za rok 2021 średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło 14 431 euro (rocznie), przy średnich zarobkach w całej Unii Europejskiej wysokości 33,5 tysiąca euro. Najlepsze zarobki notowano w Luksemburgu - 72 tysiące euro, Danii – 63 tysiące i Irlandii – 50 tysięcy. Poniżej Polski w 2021 roku znalazła się Rumunia – 13 tys. euro średniego wynagrodzenia rocznego, Węgry – 12,6 tysiąca i Bułgaria 10,3 tys. euro.

Analizy porównawcze Eurostatu za rok 2022 będą podane pod koniec grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska